GŁÓWNE KIERUNKI DZIAŁALNOŚCI

Zakład Roślin Oleistych prowadzi badania mające na celu stworzenie naukowych i metodycznych podstaw dla hodowli i uprawy roślin oleistych oraz zajmuje się hodowlą tych roślin. Głównymi obiektami badań i hodowli są: rzepak ozimy i jary, mak, len, słonecznik , gorczyca biała.

Ponadto Zakład zajmuje się wdrożeniami nowych odmian oraz technologii uprawy. Badania realizowane są w następujących pracowniach:

Najważniejszą rośliną oleistą badaną w Zakładzie Roślin Oleistych jest rzepak. Nasz Zakład zalicza się do wiodących ośrodków w świecie prowadzących badania nad rzepakiem i hodowlą tego gatunku. Ponadto jest jednym z inicjatorów prac nad ulepszaniem na drodze genetycznej oleju rzepakowego i poekstrakcyjnej śruty rzepakowej. Prace te, zapoczątkowane w 1961 roku, doprowadziły do wyhodowania i wdrożenia do uprawy odmian bezerukowych, a następnie odmian podwójnie ulepszonych, tzn. bezerukowych i niskoglukozynolanowych. Odmiany te są Ÿródłem oleju o wysokiej wartości spożywczej oraz wysokobiałkowej śruty o znacznie obniżonej zawartości szkodliwych związków siarkowych, zwanych glukozynolanami. Według obliczeń ekonomicznych wartość użytkowa tych odmian jest o 25% wyższa w stosunku do wartości odmian tradycyjnych. Wdrożenie do produkcji rolnej odmian podwójnie ulepszonych spowodowało istotny wzrost powierzchni uprawy rzepaku w Polsce. Dzięki temu pokrywane jest całkowite zapotrzebowanie przemysłu tłuszczowego na nasiona rzepaku, a w latach korzystnych eksportuje się znaczne nadwyżki plonu.

Dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego wyhodowano wysokomorfinowy mak, a do uprawy na cele konsumpcyjne mak bezmorfinowy. Prace hodowlane nad lnem mają na celu uzyskanie odmian oleistych o możliwości podwójnego użytkowania na olej i na włókno.



Powrót na stronę poprzednią