Do osiągnięć Instytutu należy zaliczyć wyhodowanie kilkunastu oryginalnych odmian roślin zielarskich i opracowanie kilkudziesięciu instrukcji uprawowych, służących zwiększeniu plonów i poprawie jakości surowców.
Badania fitochemiczne koncentrują się przede wszystkim na wyodrębnianiu i identyfikacji substancji biologicznie aktywnych z materiału roślinnego.
Wspierane są one skriningiem farmakologicznym oraz specjalistycznymi badaniami farmakodynamicznymi, biochemicznymi i mikrobiologicznymi. Dotyczy to również przetworów i preparatów zielarskich. Większość receptur i technologii polskich preparatów zielarskic h opracowana została w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu. Liczba opracowanych nowych technologii obejmuje 350 pozycji.
W zakresie analityki duże znaczenie dla standaryzacji i normalizacji posiadają prace nad oceną jakości surowców i ich przetworów, ze szczególnym uwzględnieniem oznaczeń pozostałości metali ciężkich i pestycydów.
Dorobek naukowy pracowników Instytutu wynosi ponad 2000 publikacji oraz 45 uzyskanych patentów.
Program badawczy opiera się na własnej informacji naukowej oraz patentowej. W bibliotece Instytutu zgromadzono blisko 12.000 pozycji monograficznych oraz ponad 200 specjalistycznych czasopism naukowych.
Instytut wydaje corocznie Index Seminum oraz od 1955 roku kwartalnik Herba Polonica poświęcony postępowi badań w zakresie uprawy i przetwarzania ziół.