GŁÓWNE KIERUNKI DZIAŁALNOŒCI

Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw jest jedyną w kraju jednostką naukowo-badawczą zajmującą się chemicznymi Ÿródłami prądu. Prowadzi prace badawcze i aplikacyjne dotyczące nowych surowców i materiałów, prace badawczo-technologiczne oraz konstrukcy jne w zakresie nowych typów baterii i akumulatorów, we współpracy z zakładami przemysłowymi, wyższymi uczelniami, instytutami PAN i jednostkami badawczo-rozwojowymi.

W ostatnich latach dużą wagę przywiązuje się do prac badawczych o znaczeniu ekologicznym, których celem jest eliminowanie składników szkodliwych dla środowiska naturalnego — rtęci i kadmu.

Prowadzone są badania nad nowoczesnymi szczelnymi akumulatorami zasadowymi niklowo-kadmowymi i niklowo-wodorkowymi, nową generacją wysokoenergetycznych ogniw z elektrolitem niewodnym, a dla odbiorców specjalnych nad rezerwowymi Ÿródłami zasilania aktywowan ymi termicznie.

CLAiO w Zakładzie Akumulatorów Niklowo-Kadmowych oraz w pracowniach wytwarza małoseryjnie wiele asortymentów nowoczesnych Ÿródeł prądu w oparciu o własne wyniki prac naukowo-badawczych i konstrukcyjno-technologicznych.

Prowadzi również Ośrodek Informacji Naukowej i Przemysłowej oraz Ochrony Patentowej, gdzie gromadzi się specjalistyczną literaturę naukową i patentową dotyczącą chemicznych Ÿródeł prądu.

CLAiO zajmuje się problematyką normalizacyjną akumulatorów i baterii pierwotnych — posiada w tym zakresie największy zbiór norm krajowych i zagranicznych (prowadzi Sekretariat Problemowej Komisji Normalizacyjnej nr 54).

Laboratorium Badań Chemicznych ródeł Prądu wyposażone w nowoczesną skomputeryzowaną aparaturę prowadzi badania chemicznych Ÿródeł prądu na zgodność z wymaganiami norm krajowych, międzynarodowych, kryteriów bezpieczeństwa i innych dokumentów normatywnych.

Zakład Elektrochemii CLAiO dysponuje w pracowniach nowoczesnymi urządzeniami i aparaturą badawczą.


Powrót na stronę poprzednią