Wiadomości
Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne "Gniazdo"
Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo” przy technicznym wsparciu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyło bazę wielkopolskich nekrologów do roku 1939. Już teraz naleźć można ponad 36 tysięcy wpisów.
Baza nekrologów tworzona przez WTG „Gniazdo” to kolejny projekt powiązany ściśle z systemem bibliotek cyfrowych opracowanych przez PCSS. Dzięki  niemu biblioteki mogą umieszczać w systemie archiwalne wydania gazet, a organizacje – takie jak „Gniazdo”, mogą indeksować np. nekrologi.

Wyszukiwarka pozwala odszukać rodzinne korzenie, poznać dokładną datę zgonu przodka oraz miejsce pochówku na poznańskich cmentarzach poprzez wyszukiwarkę grobów (jeśli taki istnieje).

Indeksy wykonywane są na podstawie poznańskich gazet. Niektóre z nich zawierają tylko numer i datę gazety, w której występuje dany nekrolog, inne zaś komplet informacji spisanych z nekrologu. Zależy to od indeksującego oraz jego metodyki pracy. Najlepiej jednak odszukać każdorazowo interesujący nas nekrolog w danej gazecie – większość z nich znajduje się w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej: http://www.wbc.poznan.pl lub na stronie WTG: http://www.wtg-gniazdo.org/nekrologi.php.

Jednym z pomysłodawców wyszukiwarki był Jerzy Szuman, autor indeksów do „Dziennika Poznańskiego”. Po opublikowaniu na forum WTG "Gniazdo" wyników jego pracy, okazało się, że podobne indeksy na podstawie innych gazet wykonuje równolegle wiele innych osób. Koordynatorem projektu została Kasia Krüger, dzięki której udało się zebrać wszystkie dotychczas opracowane indeksy i połączyć w jedną bazę danych. Maciej Głowiak z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Siecioweego opracował wyszukiwarkę, zaś Dobrosława Gucia logo projektu.

Najstarszy zindeksowany wpis pochodzi z „Dziennika Poznańskiego” z 1859 roku. Do tej pory w bazie znalazło się 36 387 nekrologów.

Agnieszka Musialska

Powiązane projekty:
dLibra