NEXPReS – Nowatorska platforma produkcyjna dla usług e-VLBI

NEXPReS – Nowatorska platforma produkcyjna dla usług e-VLBI
Unia Europejska przyznała dofinansowanie dla Nowatroskiej Platformy Produkcyjnej dla usług e-VLBI (the Novel Explorations Pushing Robust e-VLBI Services project) – EXPReS. Głównym celem projektu jest zapewnienie niezawodnego i szybkiego dostępu do europejskiej sieci VLBI (EVN).
VLBI jest techniką opracowaną przez astronomów, w której niezależne i oddalone od siebie radioteleskopy obserwują ten sam obszar nieba, w celu wygenerowania widma sygnałów (o wysokiej rozdzielczości) pochodzących ze źródeł znajdujących się w kosmosie. W Europie, obserwacje VLBI są przeprowadzane i organizowane przez Europejską Sieć VLBI (EVN). W rezultacie prowadzonych prac w projekcie powstanie tzw. komponent e-VLBI, który będzie dostępny dla każdego eksperymentu. Dzięki temu rozproszone środowisko będzie mogło być udostępnione na większą skalę i większej liczbie użytkowników. Uzyskamy także znacznie lepszą jakość danych oraz lepszą rozdzielczość.

W przeszłości obserwacje e-VLBI w wysokiej rozdzielczości, w czasie rzeczywistym, były przeprowadzane wielokrotnie. Jednakże ze względu na ograniczenia w przepustowości sieci, a także mocy obliczeniowej niezbędnej do korelacji danych tryb ten w dalszym ciągu nie może być udostępniony dużej liczbie użytkowników. Wprowadzenie mechanizmów buforowania danych zarówno przy teleskopach, jak i korelatorach danych pozwoli na wyeliminowanie wszystkich wąskich gardeł e-VLBI. Podejście to ułatwi także wyeliminowanie problemów związanych z awarią sieci, konieczność przechowywania danych na magnetycznych nośnikach danych oraz ich transport. Nowy model e-VLBI będzie wymagał wsparcia zarówno sprzętowego do buforowania ogromnych ilości danych w bardzo szybkim czasie, a także programowego. Niezbędnym będzie stworzenie oprogramowania, które umożliwi zarządzanie i korzystanie z systemu. Sam eksperyment e-VLBI jest dosyć skomplikowany i składa się z wielu etapów. Oprogramowanie udostępnione astronomom musi zostać tak napisane, aby uprościć interakcje użytkownika z systemem.

PCSS w projekcie NEXPReS

Głównym zadaniem PCSS jest udział w pracach dwóch pakietów badawczych:
• WP7 – Computing in a Shared Infrastructure
(Rozproszone przetwarzanie danych w ramach współdzielonej infrastruktury)
• WP8 – Provisioning High-Bandwidth, High-Capacity Networked Storage on Demand (komponent do przechowywania danych strumieniowanych z dużą prędkością oraz dostępnych na żądanie)

Prace prowadzone w ramach pakietu roboczego Przetwarzanie danych w ramach rozproszonej i współdzielonej infrastruktury są kontynuacją prac prowadzonych w projekcie EXPReS, w ramach aktywności Fabric. Uzyskane wnioski oraz zebrane doświadczenie pozwolą na stworzenie zautomatyzowanego i rozproszonego systemu do programowej korelacji danych przy użyciu infrastruktury ENV oraz partnerów powiązanych. PCSS będzie odpowiedzialne za rozproszoną korelację danych oraz przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym w ramach współdzielonej i rozproszonej infrastruktury.

Głównym celem pakietu roboczego WP8 będzie utworzenie rozproszonego i bardzo szybkiego komponentu do przechowywania danych. Komponent ten będzie obsługiwał przepustowości na poziomie wielu Gb na sekundę, a pojemność będzie się kształtować na poziomie peta bajtów. Komponent ten ma być dostępny na żądanie i rozproszony po całej infrastrukturze.