Wiadomości
Domany.pl
Dokładnie 20 lat temu, czyli 30 lipca 1990 roku pojawiłos się rozszerzenie .pl. Pierwsza rejestracja domeny z tym sufiksem miała miejsce rok później. Obecnie, liczba rejestracji domen .pl kształtuje się na poziomie ponad 1,84 miliona. Wynik ten plasuje polskie rozszerzenie na piątej pozycji w rankingu ccTLD wśród wszystkich państw Unii Europejskiej.
Na koniec lipca 2010 dokładna liczba zarejestrowanych domen .pl wynosi 1 841 772, z czego niemal 67% to adresy WWW zakończone wyłącznie końcówką .pl. Pozostałe 33% należy do domen funkcjonalnych oraz regionalnych w polskim rozszerzeniu, z których najlepszym wynikiem pochwalić się mogą odpowiednio: .com.pl (ponad 316 tys.) i .waw.pl (35,6 tys.).

Domena .pl, pomimo swojej krótkiej historii, przoduje obecnie wśród 10 największych europejskich rejestrów krajowych pod względem dynamiki przyrostu liczby nazw domen w DNS, znacznie wyprzedzając rejestry utworzone 4 lata wcześniej: niemiecki o ponad 25%, holenderski – 14 %, francuski - 4% oraz belgijski (1987r.) i włoski (1988r.) o 13 %.

"Dwudzieste urodziny domeny .pl to bardzo ważny moment w historii jej istnienia. Stale rośnie wskaźnik nowych rejestracji. Ważny jest również fakt, że także liczba odnowień się zwiększa i obecnie kształtuje się na poziomie 59%. Jest to znak, iż Polscy Internauci coraz bardziej zaczynają doceniać korzyści płynące z posiadania adresu z końcówką .pl " - komentuje Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu i PR w nazwa.pl.

Wraz z rozwojem rynku pierwotnego domen w Polsce, rośnie również potencjał rynku wtórnego. Domeny coraz częściej traktowane są jako inwestycja. Wartość adresów z polskim rozszerzeniem potwierdza m.in. suma (jawnych) transakcji stu najdroższych domen w roku 2009, która wyniosła ponad 1,63 mln złotych. Przykładem może być domena kino.pl, która osiągnęła cenę 150 tys. zł. Natomiast w roku 2010 najdroższą domeną .pl okazał się adres opony.pl, której wartość została wyceniona na 960 tys. złotych (na podstawie danych pochodzących z serwisu http://cenydomen.pl).

źródło: http://it.wnp.pl/dwudzieste-urodziny-domeny-pl,115955_1_0_0.html
Agnieszka Musialska