Polacy najbardziej zagrożonymi i…beztroskimi internautami

Polacy najbardziej zagrożonymi i…beztroskimi internautami
Aż 70 proc. polskich użytkowników internetu deklaruje, że doświadczyło próby nadużycia, włamania, wyłudzenia lub kradzieży danych. Tak wynika z badania firmy F-Secure zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym. Jednocześnie Polacy okazali się internautami najgorzej dbającymi o bezpieczeństwo swoich danych.
Firma F-Secure, oprócz Polski, przebadała również internautów z Finlandii, Malezji, Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Jak wynika z nich, to polskie komputery są najczęściej celem ataków wśród krajów objętych badaniem. Próby nadużyć spotkały 70 proc. internautów, a 49 proc. badanych przyznało, że miały one miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Trochę lepiej jest w Finlandii, tam internetowego ataku doświadczyło 60 proc. badanych, a w Malezji 54 proc.

Polacy natomiast najrzadziej spośród wszystkich respondentów zabezpieczają swoje komputery, 14 proc. z zainfekowanych maszyn nie posiadało żadnej ochrony. U naszych zachodnich sąsiadów z próbami nadużycia, włamania, wyłudzenia lub kradzieży danych spotkało się „jedynie” 32 proc. badanych. Wynika to z faktu, że to właśnie Niemcy przywiązują największą wagę do ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych w internecie. Deklaruje to 77 proc. niemieckich internautów. – Niemcy są jedną z najbardziej przezornych grup internautów. Dlatego też skutecznie unikają wielu potencjalnych ataków. Jednak istnieje również druga strona medalu – doświadczając nadużyć w sieci, uczymy się jednocześnie, jak ich unikać i jak sobie z nim radzić. Dzięki temu stajemy się znacznie bardziej pewni swoich działań w sieci. Stając się świadomymi użytkownikami Internetu, możemy w pełni wykorzystywać jego stale rosnący potencjał – ocenia Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa F-Secure.

To co łączy badanych, to obawy związane z korzystaniem z sieci. Polscy i Niemieccy internauci najbardziej boją się zagrożenia wynikającego z korzystania z wyszukiwarek, kierujących na szkodliwe strony (68 proc naszych rodaków i 62 proc zachodnich sąsiadów). Takie ryzyko wysoko oceniają również Brytyjczycy (41 proc.). Niemcy boją się także odwiedzania nieznanych stron internetowych, gdyż mogą one przemycać złośliwe oprogramowania na ich komputery. Podobny niepokój takie odwiedziny powodują również u Malezyjczykow – 59 proc., podczas gdy dla Finów nie jest to tak istotne – tylko 22 proc. z nich omija nieznane witryny internetowe.

Wyniki badania firmy F-Secure nie okazały się zupełnie złe dla Polski. W naszym kraju zanotowano dotychczas najmniej przestępstw związanych z płatnościami kartami kredytowymi za pośrednictwem Internetu. Z tego typu nadużyciami spotkało się zaledwie 11 proc. badanych Polaków. Największe zagrożenie w prowadzeniu finansów online dotyczy USA, gdzie 32 proc. respondentów zostało w ten sposób oszukanych lub zna osoby, które to spotkało.