Wiadomości
PCSS na Nocy Naukowców
24 września, już po raz czwarty, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uczestniczyć będzie w niezwykłym przedsięwzięciu – Nocy Naukowców. To jedyna taka noc, podczas której mieszkańcy różnych części Europy mogą poznać pracę naukowców od kuchni. PCSS przygotowało na tę okazję wiele atrakcji dla mieszkańców Poznania.
Noc Naukowców to coroczna impreza popularnonaukowa finansowana z budżetu Unii Europejskiej. Zainicjowana została w 2005 roku przez Komisję Europejską, odbywa się zawsze w ostatni piątek września, równocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Od 2007 roku w imprezie aktywnie uczestniczą poznańskie instytucje naukowe, uczelnie wyższe, w tym Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Z roku na rok Noc Naukowców cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród młodszej części publiczności. Dzięki bezpośrednim spotkaniom z naukowcami i ich pracami, młodzi ludzie mogą odkryć fascynujący świat nauki podczas różnego rodzaju warsztatów, wykładów i konkursów.

W tym roku bogatą i niezwykle ciekawą listę propozycji dla uczestników Nocy Naukowców oferuje również PCSS i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. 24 września w holu Ośrodka Nauki Polskiej Akademii Nauk przy ulicy Wieniawskiego 17/19 od godziny 16.00 odbywać się będą pokazy, warsztaty oraz konkursy.

Zapraszamy m.in. na pokaz „Czego nie widać”, podczas którego będzie można zobaczyć system monitoringu miejskiego zainstalowany w wozie transmisyjnym poznańskiej policji. Wszyscy chętni będą mieli również jedyną w swoim rodzaju okazję zwiedzenia „Serca internetowego krwiobiegu Poznania”, czyli serwerowni ogólnopolskiej optycznej sieci PIONIER oraz sieci miejskiej POZMAN, a także jednego z pięciu polskich Centrów Komputerów Dużej Mocy.

Poznańskie Centrum oraz Instytut Chemii Bioorganicznej przygotowało także szereg interesujących warsztatów. Jednym z nich będzie „Przyszłość w zasięgu ręki”, czyli zabawa z dotykowymi i bezdotykowymi interfejsami multimedialnymi. Zademonstrowana zostanie interakcja użytkownika z modelami komputerowymi 3D. Będzie można odkryć również tajemnicę interaktywnego stołu, pobawić się kamerą termowizyjną, zobaczyć na czym polega synteza i rozpoznawanie mowy, co kryje ludzki genom i wiele, wiele innych, równie interesujących zjawisk.

Dodatkową atrakcją będą także konkursy przygotowane przez PCSS. Jeden z nich to  odnajdywanie i odgadywanie starych melodii. Tegorocznych propozycji jest mnóstwo i każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Szczegółowy program „Nocy Naukowców” dostępny jest poniżej w formacie pdf.
Agnieszka Musialska