Wiadomości
BBC testuje standard Super Hi-Vision
Brytyjski nadawca BBC przeprowadził historyczny test transmisji w super wysokiej rozdzielczości i potwierdził plany wykorzystania tej technologii na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2012 w Londynie. Technologia pod nazwą Super Hi-Vision (SHV) została opracowana przez japońskiego nadawcę publicznego NHK i jest znacznie potężniejsza niż standardowy HD – rozdzielczość dla nowej technologii to aż 7680 × 4320 pikseli dla 16:9 (ok. 33,2 Mpx).
29 września tego roku stacja BBC wyemitowała koncert brytyjskiego zespołu The Charlatans w standardzie Super Hi-Vision pomiędzy Londynem i Tokio. Była to pierwsza transmisja na żywo brytyjskiego nadawcy z wykorzystaniem wspominanej technologii. Specjalistyczna kamera, jedna z trzech na świecie, została wykorzystana do zarejestrowania występu zespołu, podczas gdy widzowie oglądali przekaz w innym pokoju na 103-calowym telewizorze plazmowym, opracowanym przez NHK. Z kolei widzowie w Tokio oglądali koncert na jeszcze większym ekranie.

NHK zamierza rozpocząć nadawanie w Super Hi-Vision do 2020 roku, choć jak do tej pory nie ma na rynku telewizorów obsługujących w pełni 7680 × 4320 pikseli sygnału. Telewizory Full HD obsługują obecnie jedynie 1920 × 1080 pikseli. Japoński nadawca współpracował z oddziałem Badań i Rozwoju (R&D) BBC w celu kompresji sygnałów dla Super Hi-Vision. Przy pełnej rozdzielczości usługa potrzebuje 24 Gb/s, w porównaniu z 16 Mb/s dla zwykłego HD.

BBC chce korzystać z technologii super wysokiej rozdzielczości dla ogromnych wyświetlaczy na Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie, jak również archiwalnych relacji z Igrzysk. Będą to pierwsze materiały tego typu, nie mające statusu demonstratorów technologii, a normalnych relacji poświęconych w tym wypadku zmaganiom sportowców na IO. Z całą pewnością widzowie najpierw będą mogli przekonać się o możliwościach Super Hi-Vision w specjalnie przystosowanych do takich projekcji salach kinowych.

Badania nad przekazem wideo wysokiej rozdzielczości 4K prowadzi także w swoim laboratorium Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Podczas tegorocznej Konferencji TERENA w Wilnie na 56-calowym monitorze podglądowym telewizji 4K zaprezentowano demonstracyjne filmy, emitowane poprzez szybką sieć z siedziby PCSS w Poznaniu oraz z Uniwersytetu w Essex z prędkością 250 Mb/s, wyraźne kolory, wyostrzone kształty i głęboki dźwięk tej nowej odsłony cyfrowego kina przyciągały wielu zainteresowanych.

źródło: www.frazac.pl
Agnieszka Musialska

Powiązane projekty:
4K Video