Wiadomości
16. Konkurs Chopinowski
Tegoroczny Konkurs im. Fryderyka Chopina był wyjątkowy pod wieloma względami. XVI edycja odbywała się w roku, w którym obchodzimy 200. rocznicę narodzin wielkiego polskiego kompozytora, a konkursową rywalizację mogła śledzić rekordowa liczba melomanów. Internetowa transmisja na żywo dostępna była na stronach TVP S.A. oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Przez cały czas trwania konkursu – od 2 do 21 października – całodzienne transmisje na żywo, przygotowywane przez TVP Kultura, były dostępne również na stronach TVP.pl. Dodatkowo programy przygotowane przez TVP2, relacjonujące przebieg konkursu, zostały zarchiwizowane i są dostępne na internetowych stronach telewizji.

Możliwość obejrzenia koncertów za pośrednictwem TVP.pl była szczególnie atrakcyjna dla środowisk polonijnych oraz wielbicieli muzyki Chopina z całego świata, szczególnie w dalekiej Japonii i Chinach. Transmisje za pośrednictwem Sieci były dla wielu miłośników muzyki jedyną szansą na bezpośredni udział wydarzeniu.

Transmisja była udostępniana w Internecie przez PCSS z wykorzystaniem Systemu Dostarczania Treści osadzonego w sieci PIONIER. Od wielu lat TVP S.A. do codziennej dystrybucji swojej oferty multimedialnej w Internecie wykorzystuje zaawansowane usługi świadczone przez PCSS. Dzięki tej współpracy możliwe jest udostępnianie treści multimedialnych dla dużej liczby jednoczesnych odbiorców. Funkcjonujący system pozwala w stabilny i wydajny sposób zapewniać bieżącą obecność treści multimedialnych TVP w Internecie, ale także udostępniać relacje m.in. z dużych imprez sportowych i kulturalnych. „To kolejne już wydarzenie i drugi z kolei Konkurs Chopinowski, które transmitowaliśmy w Internecie dla TVP S.A.” – powiedział dr inż. Cezary Mazurek, kierownik Działu Usług Sieciowych PCSS.

Transmisje z Konkursu Chopinowskiego były realizowane w bardzo dobrej jakości, a skala zainteresowania, potwierdziła, że ta forma dostępu jest dla odbiorców bardzo atrakcyjna.
Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
iTVP