Wiadomości
Global Lambda Integrated Facility
PCSS zaprezentowało możliwości strumieniowania w czasie rzeczywistym materiałów wideo wysokiej rozdzielczości 4K (4096x2160) podczas spotkania roboczego projektu GLIF (Global Lambda Integrated Facility), które odbyło się 13 i 14 października w Genewie. Dzięki specjalnie zestawionym na tę okazję łączom opartym o infrastrukturę GLIF, przesyłano strumienie wideo o przepustowości 250 Mb/s o parametrach zgodnych z normami DCI (Digital Cinema Initiative).
Sieć połączyła ośrodek Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w stolicy Wielkopolski, University of Essex z Colchester oraz siedzibę CERN w Genewie, gdzie odbywała się konferencja. Mimo znacznej odległości pomiędzy lokalizacjami (łącze z Poznania przez Hamburg i Amsterdam do Genewy miało ok. 2 tys km!) opóźnienie transmisji było niemal niezauważalne i wynosiło zaledwie kilkadziesiąt milisekund.

Do prezentacji multimedialnej wykorzystano specjalnie w tym celu zaplanowane stoisko składające się z dekodera JPEG2000 firmy Intopix, monitora 4K firmy AstroDesign oraz dodatkowych dwóch telewizorów HD i systemu nagłośnieniowego.

Zarówno strona sieciowa przedsięwzięcia, jak i możliwości strumieniowania mediów wysokiej rozdzielczości, spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników konferencji GLIF, a prezentacji została poświęcona jedna z prelekcji. Sama demonstracja odbyła się pod patronatem inicjatywy HPDMNet, której zarówno PCSS, jak i University of Essex są członkami.

Ze strony PCSS w wydarzeniu udział brali: Bartosz Belter, Maciej Głowiak i Bernard Latanowicz obecni w Genewie, zaś po stronie University of Essex Okung-Dike Ntofon.
Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
4K Video