Wiadomości
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się internetowe radia, działające dzięki systemowi EMITER, uruchomionemu w sieci PIONIER.  Obecnie transmituje  on sygnał ponad 50 rozgłośni radiowych, skupiając przy komputerach średnio 22 tysiące odbiorców jednocześnie.

 

Emiter to system dystrybucji sygnału audio nadawanego na żywo w technologii Ogg Vorbis. Ogg Vorbis to wolny od patentów format kompresji dźwięku o lepszych parametrach niż MP3. System umożliwia również nadawanie sygnału audio+wideo wykorzystując do tego celu również wolny od patentów format  kompresji obrazu OggTheora.
 
Węzły systemu znajdują się w 9 miejskich sieciach komputerowych, tworząc w  ten sposób klaster serwerów umożliwiających przeniesienie strumieni bliżej  końcowego użytkownika. Z systemu korzysta jednocześnie średnio ok. 22 tysięcy  użytkowników. Wartość maksymalna równoczesnych przekazów przekroczyła 24  tysiące, co przełożyło się na ponad 2,5 Gb/s ciągłego ruchu.

Co warte podkreślenia, do tej pory udało się zaobserwować, że sygnał był jednocześnie wysyłany do 68 krajów z całego świata, od Europy, po Amerykę Północną (także Hawaje i Alaska) i Południową, po najdalsze zakątki Azji.


ogg-world-notime-animated

Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
emiter

Artykuły podobne:
Światowy Dzień Radia