Wiadomości
Logo konferencji WEFCON 2010
Nie od dziś wiadomo, że artyści potrafią znaleźć inspirację wszędzie, nawet tam, gdzie zwykły śmiertelnik jej nie odnajduje. Okazuje się, że natchnieniem może być także najnowsza technologia. O związkach sztuki i technologii dyskutować będą uczestnicy Warsaw Electronic Festival Conference (WEFCON), która odbędzie się w  stolicy 3 i 4 grudnia. Jednym z prowadzących warsztaty będzie Marek Zawadzki z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Ideą warszawskiej konferencji, jak zapowiadają jej organizatorzy, jest wspieranie wypowiedzi artystycznej inspirowanej technologią,  szersze, bardziej interdyscyplinarne spojrzenie na działalność artystyczną oraz otwarta dyskusja na tematy związane z technologią i postępem, inspirujące artystów i odbiorców cyfrowych mediów.

WEFCON to wydarzenie niekomercyjne, publiczność ma wstęp na poszczególne panele i koncerty, lecz najważniejszymi odbiorcami treści przekazywanych na konferencji są sami artyści i prelegenci.

Jeden z warsztatów poświęcony będzie wykorzystaniu superkomputerów w projektach artystycznych. Poprowadzi go administrator systemów HPC, pracownik Zespółu Przetwarzania Danych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – Marek Zawadzki. Jego wystąpienie skupi się głównie na wykorzystywaniu systemów obliczeniowych. Obecnie potrafią one wykonywać biliardy operacji na sekundę, co przekłada się na możliwość analizowania i przetwarzania dużych ilości różnych danych w krótkim czasie. W czasie wspomnianego panelu uczestnicy spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie, jak ten potencjał wykorzystać w niestandardowy sposób, dotychczas zarezerwowany dla prac badawczych, związanych głównie z symulacjami zjawisk fizycznych, chemicznych, biologicznych, itp.

Więcej na temat konferencji: http://wef.pl/wefcon2010
Agnieszka Musialska