Wiadomości
Zespół Bezpieczeństwa PCSS stara się dotrzeć do jak najszerszego grona użytkowników Sieci. Tym razem przedstawiciel Zespołu – Gerard Frankowski odwiedził Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu. Spotkanie ze specjalistą od bezpieczeństwa cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Chyba nie ma już dnia bez informacji o problemach użytkowników bankowości elektronicznej, o utracie tajnych danych lub informacji osobowych, włamaniu na ważną stronę internetową, czy spamie bądź oszustwach dokonywanych przy pomocy poczty elektronicznej. Z Internetu korzystać może już niemal każdy (realizowane są też projekty, takie jak „Bezprzewodowy Poznań”, które zapewnią dostęp do globalnej Sieci osobom niemającym podpisanej umowy z komercyjnym dostawcą Internetu).

Jednak nie każdy internauta zdaje sobie sprawę z zagrożeń bezpieczeństwa. To oczywiste, że nie wszyscy mogą być specjalistami od zabezpieczeń – dla większości z nas komputer jest tylko narzędziem, które umożliwia wykonywanie pracy, czy realizowanie zainteresowań o zupełnie innym charakterze. Z drugiej strony, osoba komunikująca się przez Internet, powinna znać podstawowe zasady zachowania się w nim, wiedzieć, jak rozpoznać podstawowe zagrożenia i jak się przed nimi uchronić. Dla własnego dobra!

Do zadań pracowników Zespołu Bezpieczeństwa Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, na co dzień zmagających się z zagrożeniami w Sieci, należy również przekazywanie wiedzy użytkownikom zgodnie z zasadą, że lepsza jest profilaktyka niż tylko usuwanie skutków ataków.

9 grudnia br. przedstawiciele grona nauczycielskiego zorganizowali spotkanie uczniów klas III i IV specjalności technik-informatyk z przedstawicielem zespołu Bezpieczeństwa PCSS. Gerard Frankowski przedstawił Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jako wiodącą placówkę naukowo-badawczą, a także – co istotne dla słuchaczy, dokonujących wyboru drogi życiowej - atrakcyjne miejsce realizacji własnych zamierzeń zawodowych w dziedzinie IT.
Główną częścią spotkania była prezentacja, ukierunkowana na promocję bezpiecznych zachowań w Internecie. Do poruszanych tematów należały między innymi: korzystanie z usług dostępnych przez połączenia szyfrowane, stosowanie silnych haseł, umiejętne kończenie surfowania, ochrona przed phishingiem, pobieranie i udostępnianie niedozwolonych treści.

Spotkanie, za zgodą organizatorów, przedłużono do niemal dwóch godzin – a to ze względu na zadawane przez uczniów liczne pytania. Dotyczyły one najczęściej specyfiki pracy w Zespole Bezpieczeństwa lub szczegółów ochrony użytkowników, sieci i systemów przed atakami. Jeszcze po spotkaniu kilku najbardziej aktywnych i zainteresowanych tematem uczestników pozostało, aby porozmawiać z prowadzącym wykład.

Drugie podobne spotkanie odbędzie się 12 stycznia 2011 roku – tym razem w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu. Podobne wystąpienia pozwalają nie tylko ochronić użytkowników przed zagrożeniami internetowymi, ale i promują Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Być może także dzięki nim za kilka lat niektórych dzisiejszych słuchaczy spotkamy przy sąsiednim biurku?
Gerard Frankowski