Wiadomości
Od 13 do 19 grudnia w belgijskiej Gandawie odbywało się najważniejsze europejskie spotkanie specjalistów z dziedziny Internetu Przyszłości. Przez pięć dni uczestnicy Future Internet Week mogli uczestniczyć w kilku różnych konferencjach dotykających problematyki Internetu jutra, jak choćby architektur nowej sieci i wdrażania IP w następnej generacji ("IPv6"), żywych laboratoriów i inteligentnych miast ("Living Labs & Smart Cities") aż po najważniejsze wydarzenie skupiające instytucje Internetu Przyszłości - Future Internet Assembly (FIA). Grupa specjalistów z PCSS także uczestniczy w tym cyklu konferencji tym bardziej, że przyszłoroczna edycja Tygodnia Internetu Przyszłości odbędzie się w Poznaniu.
Cykliczna, odbywająca się raz na pół roku, impreza jest ściśle związana z państwem członkowskim UE, obejmującym aktualnie Prezydencję w strukturach unijnych. Jest to bowiem wydarzenie mające na celu głównie prezentację, promocję i poznanie projektów Internetu Przyszłości współfinansowanych przez Komisję Europejską. Przy tej okazji organizowane są otwarte lub bardziej środowiskowe spotkania i warsztaty projektów, grup roboczych czy też społeczności współpracujących nad konkretnymi aspektami wdrożeń Internetu kolejnej generacji.

W tym roku uczestników FIA zaprosiła Belgia, kolejne - majowe spotkanie odbędzie się w Budapeszcie. W związku z polską Prezydencją w UE przypadającą na drugą połowę 2011 roku, kolejną edycję tej prestiżowej imprezy ugości Poznań. Mimo, iż do polskiego tygodnia Internetu Przyszłości pozostał prawie rok, przygotowania do tego wydarzenia już trwają. Przy tej okazji bowiem można na forum europejskim pokazać własny, polski dorobek w tej dziedzinie, zaprezentować także te rozwiązania, które są inicjatywami lokalnymi, niekoniecznie pozyskującymi finansowanie z Komisji Europejskiej. Szacuje się, że przez cały tydzień Internetu Przyszłości przewinie się ponad tysiąc osób. Warto przypomnieć, że będzie to kolejna tak liczna międzynarodowa konferencja współorganizowana przez PCSS; doświadczenie organizacyjne Poznańskiego Centrum trwa od konferencji TERENA (TNC) w 2005 roku w Poznaniu, w której uczestniczyło ponad 500 osób.
 
Współbieżnym konferencjom Tygodnia Internetu Przyszłości towarzyszyła wystawa, w której firmy, instytucje i organizacje mające wpływ na kształt i rozwój Sieci Jutra prezentowały swój dorobek i rozwiązania prototypowe i pilotażowe. Te, bardzo często są wynikiem wdrożeń realizowanych w ramach kolejnych edycji projektów, prezentowanych w trakcie wykładów, stanowią więc ich doskonałe uzupełnienie. Jest to też miejsce, dzięki któremu można znaleźć nowych partnerów do projektów unijnych ogłaszanych w kolejnych konkursach oraz spotkać się z przedstawicielami partnerów wchodzących w skład konsorcjów obecnie realizowanych przedsięwzięć.

Program i przebieg konferencji można śledzić na oficjalnej stronie spotkania:
www.fi-week.eu
Damian Niemir