Wiadomości
Zobacz fotorelację z operacji transmitowanej przez PCSS w internecie w ramach 6. konferencji fundacji LION. Widzowie na całym świecie mogli na żywo oglądać zabiegi wszczepienia implantu ślimakowego i stapedotomii, przeprowadzone przez kierownika Katedry i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - profesora Witolda Szyftera.
25 maja międzynarodowa fundacja LION zorganizowała szóstą światową wideokonferencję z operacji otolaryngologicznych i neurologicznych. Istotą przedsięwzięcia była jednoczesna interaktywna transmisja na żywo ze stołów operacyjnych z różnych części świata. Interaktywna, ponieważ odbiorcy przekazu mogli kontaktować się z operującymi lekarzami i poprzez moderatorów zadawali im pytania.

W tym roku w wydarzeniu ponownie wzięła udział Katedra i Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, reprezentowana przez kierownika jednostki - prof. dr hab. med. Witolda Szyftera. Profesor Szyfter na oczach widzów z krajów całego swiata przeprowadził zabiegi wszczepienia implantu ślimakowego oraz stapedotomii, która umożliwia leczenie otosklerozy.

Łącznie, jedego dnia za pomocą wideokonferencji, dwadzieścia cztery operacje wykonało dziewiętnastu lekarzy z takich krajów, jak: Francja, Niemcy, Austria, Belgia, Włochy, Hiszpania, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Brazylia.

Wsparcia technicznego  w części przedsięwzięcia odbywającej się w Poznaniu udzieliło PCSS, które dostarczyło sprzęt audio, urządzenia wideokonferencyjne HD, oraz udostępniło dedykowane łącze do szerokopasmowej sieci optycznej PIONIER. Ze względu na kluczowe znaczenie jakości obrazu w trakcie operacji medycznych, sygnał wideo transmitowany był w rozdzielczości High Definition (HD). Do dyspozycji uczestników udostępnione zostały dwa kanały wideokonferencyjne, na których odbywała się transmisja.

fot. Magdalena Madaj
Kinga Jurga

Powiązane projekty:
Transmisje ORL