Wiadomości
Aplikacja Art4Europe, zwycięzca poznańskiej edycji Hack4Europe w kategorii największy potencjał komercyjny, znalazła się wśród czterech najlepszych aplikacji europejskich. Twórcy projektu odebrali nagrodę podczas konferencji Digital Agenda Assembly w Brukseli.
Przypomnijmy, że Hack4Europe! to seria międzynarodowych spotkań programistów, które odbywały się jednocześnie w czterech europejskich miastach – Poznaniu, Londynie, Barcelonie i Sztokholmie. Podczas imprezy w stolicy Wielkopolski (7-8.06.2011), organizowanej przy współpracy Fundacji Europeana, PCSS i Biblioteki Kórnickiej PAN, budowano eksperymentalne aplikacje wykorzystujące metadane udostępniane przez Europeanę.

W poznańskiej edycji w sumie udział wzięło 18 programistów z całej Polski, którzy w ciągu dwóch dni intensywnej pracy, stworzyli 8 prototypowych aplikacji. W poszczególnych kategoriach Jury wyróżniło aplikację Art4Europe, projekt Europeana Field Game oraz gra Hackmemory (więcej o nagrodach na Hack4Europe! w Poznaniu tutaj).

Prototyp aplikacji Art4EuropePolscy laureaci wzięli udział w drugim etapie konkursu, gdzie spośród zwycięzców wszystkich 4 hackathonów wyłonione zostały projekty najlepsze w skali europejskiej. Wśród zwycięzców znalazła się aplikacja Art4Europe!, obok niej wyróżniono następujące projekty:

•  Casual Curator (Londyn) – aplikacja ułatwiająca wykorzystywania cyfrowych wizerunków obiektów dziedzictwa kulturowego i informacji o tych obiektach w edukacji.
•   Time Mash (Sztokholm) – projekt umożliwiający wyszukiwanie obiektów w Europeanie na podstawie przy pomocy telefonu komórkowego (na podstawie pozycji geograficznej użytkownika telefonu) i porównywanie obecnego stanu zabytków z ich cyfrowymi wizerunkami w Europeanie.
•  Timebook (Barcelona) – projekt reprezentujący informacje o znanych postaciach historycznych pobierane z Europeany i DBPedii w formie zbliżonej do portalu Facebook (z cytatami, powiązanymi postaciami jako przyjaciółmi itp.)

Wręczenie nagród odbyło się 16 czerwca 2011 w Brukseli podczas konferencji Digital Agenda Assembly. Zwycięzcy odebrali nagrodę z rąk Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Neelie Kroes.

Agnieszka Musialska

Powiązane projekty:
EuropeanaLocal