Wiadomości
Szukasz parkomatu, przystanku autobusowego albo najbliższej kawiarni – teraz pomoże Ci zmieniony serwis internetowy miasta Poznania. MIM, czyli Miejski Informator Multimedialny zmienia swoją funkcjonalność. Partnerem technicznym projektu jest PCSS.
Nowością jest m.in. mapa Poznania, która jest dokładniejsza niż np. ta dostępna za pośrednictwem Google’a. Dzięki wyszukiwarce znaleźć można ulice, a nawet konkretny interesujący nas adres. Po odnalezieniu miejsca mapa podaje położenie GPS, kod pocztowy, a nawet do jakiej parafii Rzymsko-Katolickiej należy dany obiekt. Dodatkowo, plan zintegrowany jest ze stroną i na odwrót. Po wybraniu np. kina, obok opisu pojawia się link do mapy. Z takiej aplikacji mogą korzystać np. kierowcy szukający parkomatu. Jak zapewnia Wojciech Pelc – kierownik oddziału serwisów informacyjnych w poznańskim magistracie, plany są takie, by  ZDM mógł tworzyć warstwy z informacjami, gdzie w danym momencie odbywa się planowany remont i gdzie poprowadzone są objazdy.

Nowością, jedyną w Polsce, jest przystosowanie strony dla osób z dysfunkcją wzroku. Dodatkowo w planach jest stworzenie specjalnego portalu dla osób niepełnosprawnych. Wiadomo już także, że na przystankach mają pojawić się QR code'y (specjalny rodzaj kodu kreskowego). Jeżeli ktoś posiada w komórce odpowiednie oprogramowanie, po zrobieniu zdjęcia QR code'u przeniesiony zostanie na poznański portal, gdzie będzie mógł sprawdzić, jakie tramwaje odjeżdżają z danego przystanku.

Portal będzie także bardziej przyjazny dla użytkowników, którzy korzystają z niego przez komórkę. Nowa wersja umożliwi także większą integrację z portalami społecznościowymi, a dzięki modyfikacji wyglądu będzie można lepiej zarządzać treścią. Teraz zamiast trzech pionowych kolumn strona podzielona jest na moduły, które można w łatwy sposób ze sobą łączyć, dostosowując wygląd witryny do potrzeb. Zmiany portalu można zobaczyć na www.poznan.pl.

Całość projektu od strony technicznej realizowana jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe.

źródło: http://poznan.gazeta.pl/

Agnieszka Musialska

Powiązane projekty:
MIM Poznań