Wiadomości
Nowy rok otwiera przed nami nowe perspektywy, stawia nowe wyzwania, w przyszłość spoglądamy z nadzieją nadejścia czegoś nowego, lepszego. Nowy Rok to także czas podsumowań, refleksji nad tym, czego dokonaliśmy, co osiągnęliśmy w roku minionym. Dla Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego 2011 rok był wyjątkowy pod wieloma względami. Zapraszamy do krótkiego - filmowego - podsumowania działalności PCSS w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Materiały zrealizowano w ramach usługi Naukowej Interaktywnej Telewizji HD projektu PLATON.
13 i 14 maja 2011 r. w Zakopanem uroczyste posiedzenie Rady Konsorcjum PIONIER połączone z sesją naukową oficjalnie zakończyło inwestycję budowy sieci PIONIER. Prace, trwające od 2001 roku, zwieńczone zostały pełnym sukcesem.

Przez dwa majowe dni odbywały się w Poznaniu - jedyne w Polsce - spotkania w ramach „Hack4Europe!”,  zorganizowane przez Fundację Europeana, przy współpracy z Collections Trust (Wielka Brytania), Museu Picasso (Hiszpania), PCSS (Polska) i Swedish National Heritage Board (Szwecja).

Wzorem lat ubiegłych PCSS, obok Politechniki Poznańskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, było jednym z organizatorów Nocy Naukowców. 23 września 2011 r. sale wykładowe, laboratoria i gabinety zapełniły się młodymi pasjonatami nauki. Ta wyjątkowa Noc była okazją do zaprezentowania po raz pierwszy szerszej publiczności wozu transmisyjnego i studia Naukowej Interaktywnej Telewiji Platon.TV.

6 października 2011 roku swoje podwoje otworzyła Poznańska Przestrzeń Współpracy ZOO, pierwszy tego typu projekt w Polsce. Przestrzeń powstała, by umożliwić osobom związanym z ICT, czy to ze środowiska biznesowego, czy naukowego, ciągły, niewymuszony kontakt oraz pobudzić postawy przedsiębiorcze w wielkopolskim środowisku ICT.
 
Jednym z najważniejszych wydarzeń, nie tylko w minionym roku, ale także w całej historii Poznańskiego Centrum, była Konferencja Future Internet Week, odbywająca się w Centrum Konferencyjno-wykładowym Politechniki Poznańskiej. Przez 5 dni – od 24 do 28 października 2011 roku czołowych naukowców i programistów, zajmujących się Internetem Nowej Generacji, gościło w Poznaniu. Konferencja organizowana w stolicy Wielkopolski była wydarzeniem, dającym niepowtarzalną okazję zarówno do dyskusji nad nowymi technologiami ICT,  jak i do aktywnego dialogu między sektorem państwowym i prywatnym. Była to zarazem jedna z najważniejszych imprez towarzyszących polskiej prezydencji, niezwykle istotna z punktu widzenia przyszłości strategii „Europy 2020”.

Agnieszka Musialska