Wiadomości
246 teraflopsów
Dwa innowacyjne systemy obliczeniowe, zainstalowane pod koniec ubiegłego roku w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) zostały niedawno udostępnione dla polskiego środowiska naukowego.

Łączna moc obliczeniowa obu systemów wynosi ponad 246 TFLOPS (246 trylionów operacji na sekundę), odpowiednik mocy ok. 5000 średniej klasy komputerów PC; wykorzystano w nich wysokowydajny system chłodzenia wodą, innowacyjne rozwiązania przechowywania danych oraz zaawansowane technologie sieciowe o najwyższych dostępnych przepustowościach i najniższych czasach opóźnień. Oba systemy, zakupione w ramach projektów PL-GRID i POWIEW, zostaną wykorzystane do prowadzenia naukowych prac badawczych m.in. w dziedzinach biochemii, astrofizyki obliczeniowej i rozwiązywania wielkich wyzwań (Grand Challenges).

•    SGI UltraViolet, oferujący 16TB pamięci operacyjnej i 2048 procesorów pod kontrolą pojedycznej instancji systemu operacyjnego Linux; system oparty jest o sieć o przepustowości 15 GB/s. Jest to jedyny tej klasy system w Polsce.

•    Klaster wyposażony w 454 12-rdzeniowe procesory z najnowszej serii AMD Opteron (Interlagos) oraz dodatkowo 334 moduły NVIDIA Tesla oparte o procesory graficzne, całość została połączona siecią InfiniBand QDR w topologii fat-tree, oferującą przepustowość 32 Gbit/s. System znalazł się na opublikowanej w listopadzie liście najszybszych 500 komputerów na świecie (top500.org).

System UltraViolet zbudowany w kooperacji z SGI jest już udostępniony do obliczeń. O drugim z systemów wspomniał także The Wall Street Journal; aktualnie przechodzi on ostatnie testy i w pełnej konfiguracji zacznie pracę na początku lutego.
Wojciech Bohdanowicz

Powiązane projekty:
PL-Grid, POWIEW