Wiadomości
W najbliższą sobotę, 18 lutego 2012, w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja popularnego na całym świecie eventu TEDx pod hasłem „ 4M: Miasto Masa Maszyna Mózg". Wydarzenie będzie miało miejsce w centrum designu i kreatywności Concordia Design (Stara Drukarnia) przy ul. Zwierzynieckiej 3, a Partnerem konferencji jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
TED to konferencja naukowa organizowana przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Jej celem jest popularyzacja – jak głosi motto – "idei wartych rozpowszechniania". Pierwsza odbyła się w 1984 r. w zamierzeniu jako jednorazowe wydarzenie. Od 1990 r. odbywa się co roku w Monterey w Kalifornii. Początkowo miała głównie technologiczny profil, ze względu na bliskość Doliny Krzemowej. Obecnie jej tematyka dotyczy także nauki i kultury. Od 2006 r. wykłady są udostępniane online na licencji Creative Commons na stronie www oraz kanale YouTube. Do lipca 2010 r. udostępniono ponad 700 wykładów, oglądanych w sumie prawie 300 milionów razy. Od 2005 r. przyznawane są nagrody, do 2009 r.  trzy po 100 tysięcy dolarów, od 2010 r. jedna w wysokości 300 tysięcy dolarów. Ich celem jest umożliwienie realizacji projektu mającego zmienić świat. Każdy mówca dostaje 6, 12 lub maksymalnie 18 minut na wystąpienie. Wśród najważniejszych uczestników było wielu wybitnych naukowców, polityków, przedsiębiorców i działaczy społecznych, m.in.: Richard Dawkins, Stephen Hawking, Jane Goodall, Bill Gates, Bill Clinton, Naomi Klein, Gordon Brown. Pierwszym Polakiem na konferencji TED był Jacek Utko (w roku 2009). 

TEDx to lokalny, niezależnie organizowany, interdyscyplinarny event na licencji TED. Nie jest to oficjalny TED Conference, ale TEDx Conference, stanowiący globalną inicjatywę gdzie w setkach miast na świecie fani organizują lokalne eventy, podczas których wspólnie oglądają TED Talks oraz zapraszają prelegentów. TED przekazuje zestaw zasad i porad dla organizatorów TEDx’ów, ale samo wydarzenie jest organizowane przez lokalnych fanów i ma wybraną przez nich formę.

Pierwszy poznański TEDx odbył się 28 maja 2010 w Centrum Kultury “Zamek”. Motywem przewodnim był “Evolution of an Idea“, co stanowiło próbę pokazania w jakim punkcie rozwoju cywilizacyjnego jesteśmy dziś, w jakim znajdziemy się jutro i co nas czeka w przyszłości. TEDxPoznań był trzecim TEDx’em w Polsce, pierwszym był TEDxWarsaw, następnieTEDxWulkan (również w Warszawie) oraz TedxKraków. Poznań dołączył do tej niesamowitej inicjatywy skupiającej ponad 500 wydarzeń – od Nowego Jorku po Buenos Aires i Tokio.

Tegoroczna edycja TEDxPoznań 2012 odbędzie się pod hasłem "4 x M, czyli Miasto, Masa, Maszyna i Mózg", co odpowiada poszczególnym czterem blokom  tematycznym konferencji. Zamysłem twórców konferencji jest skupienie się na tytułowych czterech wymiarach cywilizacji, w której żyjemy- nad jej wymiarem urbanistycznym (Miasto), społecznym (Masa), technologicznym (Maszyna) oraz psychologicznym (Mózg).

Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się między innymi:  kompozytor Jan A.P. Kaczmarek (wykład: „Siła muzyki – emocje kontra rozum”), Oskar Zięta (prezentacja: „Kontrolowana utrata kontroli”), Dr. hab. Janusz L. Wiśniewski („Czy miłość to tylko (neuro)peptyd?”), Prof. Wodzisław Duch („Jak w pełni rozwinąć potencjał człowieka? Czas zająć się mózgami”), który był również obecny na ostatnim „Tygodniu Mózgu” w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a także reprezentujący ICHB PAN Prof. Jan Barciszewski ( prelekcja: „Czy można skutecznie diagnozować i leczyć guzy mózgu”).

Partnerem TEDxPoznań2012 jest Poznańskie Centrum  Superkomputerowo- Sieciowego, które odpowiada za transmisję konferencji w internecie oraz jej realizację na żywo (przy udziale zespołu PLATON TV), zaś swoją prezentację na temat technologii RFID przeprowadzi Bartosz Lewandowski (PCSS).

Poza wydarzeniem głównym, dostępnym dla określonej, zamkniętej już listy osób, organizatorzy planują zorganizowanie w dwóch miejscach Poznania dodatkowych transmisji konferencji na żywo. Entuzjaści konferencji TED będą mogli przyglądać się wykładom transmitowanym na telebimach umieszczonych w ZOO Poznan Coworking Space przy ulicy Zwierzynieckiej w Poznaniu (www.innowacyjni.eu) oraz w EUREKA Hub, które znajduje się na terenie City Park Poznań (www.eurekahub.pl). Wszyscy, którym nie udało się dostać wejściówek na TEDx'a, są zaproszeni na afterparty do Concordii.

Więcej szczegółów dotyczących Konferencji można znaleźć tutaj.Wojciech Bohdanowicz