IX Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu

IX Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu
„Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie”. Pod takim hasłem 27 lutego br. odbyło się spotkanie przedstawiciela PCSS z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. Wszystko za sprawą tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego w całej Europie.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Powiat Nowotomyski, który reprezentował Pan Marek Nyćkowiak – Kierownik Wydziału Edukacji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z Poznania z wydziału d/w z przestępczością gospodarczą, st. sierż. Anna Urbaniak z wydziału d/s nieletnich oraz rzecznik prasowy st. asp. Wojciech Laskowski z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, Rzecznik Praw Konsumenta Włodzimierz Hibner, przedstawicielka Punktu Informacyjnego Europe Direct – Poznań, przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu Natalia Krzyżan przedstawicielka Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Nowym Tomyślu Agnieszka Mandziak, przedstawiciele firmy Microsoft Szymon Dolata oraz Marcin Dobrowolski i wreszcie przedstawiciel Zespołu Bezpieczeństwa Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego Gerard Frankowski.

Ten ostatni przygotował i przedstawił trzem grupom młodzieży prezentację „Dwie twarze Internetu – czy mogę być bezpieczny w Sieci?”, pozwalającą unaocznić, z jakimi zagrożeniami można zetknąć się, korzystając z najbardziej popularnych usług internetowych, takich jak portale społecznościowe czy poczta elektroniczna, oraz w jaki sposób można się przed nimi chronić i gdzie szukać ewentualnej pomocy.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe również wspiera sektor edukacyjny, realizując wystąpienia dla uczniów i nauczycieli szkół średnich (np. w Zespole Szkół Łączności czy Zespole Szkół Ekonomicznych w Poznaniu).

Dziękujemy Pani Lidii Dudek (ZSZiL im. dra Kazimierza Hołogi) za przekazanie zdjęć i informacji o uczestnikach spotkania.