Wiadomości
Przez trzy dni – od 14 do 16 marca br. na MTP odbywać się będzie najważniejsze spotkanie branży medycznej w Polsce – 24. Edycja Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Medycznego SALMED 2012. Wśród blisko 300 wystawców z całego świata, swoje stoisko zaprezentuje również Wielkopolskie Centrum Telemedycyny.
Tegoroczna ekspozycja blisko 300 firm z 22 państw wypełni aż cztery pawilony wystawiennicze. Tym samym przez trzy dni tereny MTP będą imponującym centrum technologii współczesnej medycyny, dostarczając wyczerpującej wiedzy o polskim rynku medycznym, jego potencjale oraz najnowszych światowych trendach w diagnostyce i lecznictwie.

Podczas targów wystawcy przedstawią ponad 120 nowych produktów i rozwiązań technologicznych. Wśród nich swoje stoisko – nr 49 w pawilonie 7 – zaprezentuje Wielkopolskie Centrum Telemedycyny.

"WCT: poprawa dostępności do specjalistycznych usług medycznych i jakości leczenia w Wielkopolsce" to projekt, który w założeniu został stworzony do utworzenia infrastruktury teleinformatycznej udostępniającej szereg usług telemedycznych. Usługi te umożliwią specjalistom z oddziałów klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dzielić się wiedzą i doświadczeniem z pozostałymi pracownikami systemu ochrony zdrowia w regionie. Celem projektu jest udostępnienie następujących usług telemedycznych na rzecz wielkopolskiej Służby Zdrowia:
•    telekonsultacje medyczne
•    teleedukacja medyczna
•    wspomaganie decyzji klinicznych
•    raportowanie dla nadzoru specjalistycznego

Projekt powstał dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Krajowe dofinansowanie zapewniły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Zdrowia.

Podczas Targów SALMED 2012 Wielkopolskie Centrum Telemedycyny zaprezentuje m. in. demonstrację pilotażowej wersji platformy telekonsultacji medycznych, działającej w trybie asynchronicznym, opartej o strukturę zorientowaną na usługi, pozwalająca na modelowanie procedur telemedycznych w formie procesów biznesowych. Dodatkowo, przedstawiona zostanie także edukacyjny rejestr przypadków medycznych z chirurgii urazowej.

Odbywające się w cyklu dwuletnim targi SALMED to miejsce prezentacji rynkowych nowości z oferty producentów oraz dostawców aparatury i instrumentów medycznych, wyposażenia szpitali, klinik i gabinetów medycznych, a także firm laboratoryjnych oraz oferujących sprzęt rehabilitacyjny.

Na nowatorską formułę targów SALMED składa się nie tylko ekspozycja światowej klasy sprzętu medycznego, ale również bogaty program wydarzeń towarzyszących o charakterze naukowo-szkoleniowym: specjalistycznych konferencji, warsztatów, wykładów i licznych spotkań biznesowych dedykowanych tematyce zarządzania jednostkami medycznymi w Polsce, telemedycynie, IT, medycynie ratunkowej, rehabilitacji, diagnostyce laboratoryjnej, czy pielęgniarstwu. To właśnie one stanowią dodatkowy atut wizyty na targach dla zwiedzających zawodowo związanych z branżą medyczną m.in.: menedżerów służby zdrowia, kadry zarządzającej placówkami medycznymi, lekarzy, diagnostów laboratoryjnych, rehabilitantów, ratowników medycznych oraz pielęgniarek i położnych.

Więcej informacji o tegorocznych Targach dostępna jest tutaj.
Agnieszka Wylegała