Wiadomości
2012-05-28

Tegoroczna konferencja TERENA, odbywająca się w Reykjaviku, była nie tylko okazją do przedstawienia najnowszych osiągnięcia w zakresie projektów badawczych, ale także do świętowania 10-lecia usługi eduroam. Dokładna rocznica powołania usługi przypada 30 maja tego roku.

Usługa eduroam to system prostego i bezpiecznego roamingu adresowany osób związanych ze środowiskiem nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. Pracownicy i studenci instytucji korzystających z eduroam mogą uzyskać dostęp do Internetu na terenie wszystkich instytucji stowarzyszonych w eduroam (zarówno w Polsce, jak i za granicą). Prostota korzystania z eduroam jest porównywalna do używania telefonu komórkowego – wystarczy uruchomić urządzenie w zasięgu sieci eduroam i po chwili użytkownik może korzystać z Internetu. Zasadniczą cechą usługi eduroam jest z jednej strony ochrona jego prywatności, a z drugiej strony zapewnienie identyfikacji użytkownika w wypadku, gdyby dopuścił się naruszenia prawa, a przede wszystkim informacji o lokalizacji, w której aktualnie przebywa.

 

Głównym założeniem projektu jest wdrożenie i udostępnienie usługi eduroam dla środowisk naukowych i akademickich. Poza zbudowaniem infrastruktury, w ramach projektu przygotowuje się również bazę informacji o dostępności usługi i bazę wiedzy na temat możliwości korzystania z eduroam i możliwości przyłączania się kolejnych instytucji.

 

Projekt ma na celu uruchomienie i udostępnienie usługi eduroam w sieci PIONIER. Usługa ta zapewniać będzie środowisku akademickiemu dostęp do sieci we wszystkich lokalizacjach eduroam na świecie, za pomocą jednego autoryzowanego konta, gwarantując we wszystkich lokalizacjach taki sam sposób dostępu do sieci jak w jednostce macierzystej.

 

Tegoroczna konferencja TERENA była okazją do świętowania 10 lat istnienia usługi.

 

Zapraszamy do obejrzenia krókiego materiału filmowego na temat usługi eduroam. Wśród przedstawicieli europejskich sieci naukowych głos zabrał m.in. Tomasz Wolniewicz z Torunia (TORMAN).

 

Agnieszka Musialska