Wiadomości

15 czerwca 2012 r. liczba obiektów cyfrowych dostępnych poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych przekroczyła 1 000 000. Publikacja wprowadzona do bazy FBC na tej szczególnej pozycji pochodzi ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, udostępniona została przez Śląską Bibliotekę Cyfrową 15 czerwca, a zatytułowana jest "Polonia, 1928, R. 5, nr 149".

Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) jest kolejnym etapem budowy sieci rozproszonych bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce. Nazwa serwisu FBC odzwierciedla jego charakter - serwis ten jest zbiorem zaawansowanych usług sieciowych opartych na zasobach cyfrowych dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach uruchomionych w sieci PIONIER.

 

Zasoby te współtworzone są przez wiele instytucji naukowych i publicznych, takich jak wyższe uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea czy ośrodki badawcze. Serwis FBC utrzymywany jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, a za jego rozwój odpowiada Zespół Bibliotek Cyfrowych PCSS.

 

W okresie ostatniego roku (od początku czerwca 2011 do końca maja 2012) łączna liczba odwiedzin w serwisie FBC to dokładnie 866 476. Około 90 % odwiedzin to odwiedziny z Polski, poza tym najczęściej gościmy użytkowników z:Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, USA, Białorusi, Francji, Litwy, Rosji i Holandii.

 

Jubileuszowa, wprowadzona do bazy publikacja, zatytuowana jest "Polonia, 1928, R. 5, nr 149" i 15 czerwca br. została udostepniona przez Bibliotekę Śląską.

 

Więcej informacji na temat zbiorów Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC) można znaleźć tutaj.

Agnieszka Musialska

Powiązane projekty:
FBC, Sieć PIONIER