Wiadomości

26 i 27 maja 2012 roku w Warszawie odbył się krajowy etap tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Hack4Europe, którego organizatorem był Narodowy Instytut Audiowizualny. Konkurs przygotowany został we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. 

Zadaniem uczestników było opracowanie aplikacji, które pokażą jak można wykorzystać otwarte zasoby kultury. W ciągu dwóch dni maratonu programowania opracowanych zostało 6 prototypów aplikacji w kreatywny sposób wykorzystujących zasoby największej europejskiej biblioteki cyfrowej Europeany.

 

Jury krajowego etapu konkursu, w składzie:

Jan Molendijk, Fundacja Europeana (Przewodniczący Jury)
Marcin Werla, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Agnieszka Słodownik, NInA

zadecydowało, że podczas europejskiego finału Hack4Europe 21-22 czerwca br. w Brukseli przed międzynarodowym jury zaprezentowana zostanie aplikacja opracowana przez Agatę Dziekan i Marka Średniawę – Art Space. Aplikacja ta została doceniona zarówno przez Jury – zwyciężyła w kategorii „Najbardziej innowacyjna aplikacja”, jak również przez publiczność zgromadzoną w trakcie prezentacji efektów hackatonu – zdobywając nagrodę publiczności.

 

Aplikacja Art Space umożliwia promocję zbiorów europejskiej biblioteki cyfrowej Europeana i udostępnienie ich w przestrzeni publicznej: kawiarniach, bibliotekach, szkołach, hotelach, klubach itp. Ekrany LCD i dostępny online system zarządzania kolekcją pozwalają na „wirtualny leasing sztuki” i tworzenie wysoko spersonalizowanych kolekcji. Projekt łączy Europeanę z innymi kolekcjami, ułatwiając dostęp do sztuki w codziennych sytuacjach i zachęcając do interakcji za pomocą telefonów i portali społecznościowych.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom raz jeszcze gratulujemy! Zachęcamy do zapoznania się z opisami zrealizowanych prototypów i pełną listą zwycięzców oraz obejrzenia wideo-podsumowania konkursu widocznego poniżej.

 

 

Marcin Werla