Wiadomości

Tradycyjnie już, w pierwszy poniedziałek września po dwóch miesiącach wakacyjnej beztroski, uczniowie wracają do szkolnych ławek. W tym roku uroczysta, ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2012/2013, z udziałem minister edukacji Krystyny Szumilas, odbędzie się 3 września w Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie. Rozpoczęcie roku szkolnego połączone będzie z inauguracją kolejnego roku programu „Szkoła z klasą 2.0”. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia będzie PCSS.

To nie będzie tradycyjna inauguracja ze sztampową akademią na rozpoczęcie roku szkolnego. Po takim powitaniu uczniowie z chęcią wrócą do szkolnych ławek. Dlaczego? Wszystko za sprawą projektu „Szkoła z klasą 2.0”, w ramach którego szkoły z całej Polski mogą korzystać z potencjału nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji.

 

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Królowej Jadwigi w Jarocinie, która jest jednym z ośrodków objętych programem "Kreatywna Szkoł@", zobaczyć będzie można próbki kilku lekcji z wykorzystaniem najnowszych technologii. Dzięki wykorzystaniu telewizji PLATON TV działającej w ramach polskiego środowiska naukowego zajrzymy do Belwederu. Po historycznych miejscach uczestników inauguracyjnych uroczystości oprowadzi Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska. A na miejscu, w Jarocinie, wszystko to będzie można zobaczyć na, przygotowanej przez PCSS, wielkiej ścianie projekcyjnej, złożonej z 64 monitorów HD, tworzacych razem unikalną przestrzeń wizualizacji obrazów o ultrawysokiej rozdzielczości (16K).

 

Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii będzie również możliwa multimedialna lekcja muzyki, podczas której młodzi twórcy z Jarocinia pokażą, w jaki sposób przełożyć wyuczoną teorię na zasady kompozycji z użyciem oprogramowania. W trakcie lekcji języka angielskiego uczniowie będą mogli zdalnie porozmawiać z "native speakerem" języka, wykorzystując wysokiej jakości system wideokonferencji, a także przy użyciu systemu bibliotek cyfrowych znaleźć kopie źródeł piśmienniczych znajdujących się w zasobach bibliotek naukowych i publicznych. Lekcja przyrody będzie natomiast okazją do zajrzenia do wirtualnego laboratorium, a także do poznawania środowiska przyrodniczego poprzez, dostarczony przez PCSS, stół dotykowy, ułatwiający i uprzyjemniający pracę w grupie.

 

Udział w ogólnopolskim rozpoczęciu roku szkolnego zapowiedzieli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także eksperci zajmujący się edukacją i nowymi technologiami, m.in. z PCSS. Najważniejsi tego dnia będą jednak uczniowie, dla których początek roku szkolnego, to początek nowych wyzwań i przygód z nowoczesnymi technologiami.

Agnieszka Musialska