Wiadomości

W dniach 15-17 listopada 2012r., w ramach targów i konferencji INFO 2012 odbywających się w Zagrzebiu, miała miejsce pierwsza w Chorwacji prezentacja technologii 4K 3D. Demonstracja została przygotowana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe we współpracy z CARNetem- operatorem chorwackiej sieci naukowo badawczej.

O randze targów świadczy obecność prezydenta Chorwacji, pana Ivo Josipovića, który po oficjalnym otwarciu konferencji zaszczycił swoją obecnością stoisko PCSS. W trakcie specjalnie zorganizowanego pokazu filmów 3D, w którym oprócz prezydenta Chorwacji uczestniczyły władze CARNet-u, wyświetlono m.in. promujące Polskę animacje firmy Platige Image: „Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem w 3D” oraz „Animowana Historia Polski”.

 

PCSS wspólnie z organizacją CARNet przygotował demonstrację prezentującą możliwości technologiczne transmisji strumieni multimedialnych wysokich rozdzielczości. Podczas demonstracji zaprezentowany został scenariusz przedstawiający wykorzystanie technologii 4K 3D w zastosowaniach medycznych. Eksperyment symulował możliwości połączenia dwóch odległych ośrodków medycznych szerokopasmową siecią CARNet podłączoną do sieci GEANT i transmisji na żywo obrazu z sal operacyjnych w technologii 3D. W demonstracji zostały wykorzystane m.in. materiały zrealizowane przez PCSS podczas operacji rekonstrukcji szczęki przeprowadzonej w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 

W czasie trwania targów, oprócz demonstracji przeznaczonych dla środowiska medycznego, odbywały się również cykliczne pokazy materiałów 4K i 4K 3D dla osób reprezentujących różne środowiska naukowe oraz studentów i uczniów licznie odwiedzających targi. Wszystkie pokazy spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony uczestników.

 

Sprzęt 4K 3D niezbędny do przeprowadzenia demonstracji został udostępniony przez PCSS w ramach projektu VISIONAIR (www.infra-visionair.eu), którego celem jest zapewnienie dostępu do unikalnej infrastruktury wizualizacyjnej oferowanej przez uczestników projektu dla europejskiego środowiska naukowego.

Wojciech Bohdanowicz