Wiadomości

Już po raz piąty zapraszamy na Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week). Od 11 do 15 marca 2013 roku odbędzie się dziewięć wykładów wybitnych specjalistów z wiodących ośrodków krajowych oraz koncert, na który zaprasza Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współorganizatorami imprezy są Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz poznański Instytut Chemii Bioorganicznej PAN. Transmisję „na żywo” z tego wydarzenia przeprowadzi TV PLATON.

Poszczególne wykłady przybliżą uczestników do poznania tajemnic ludzkiego mózgu – w tym roku w zakresie psychologii, psychiatrii, neurologii, neuroradiologii, otolaryngologii i biologii. Wykładowcy pomogą nam zajrzeć do wnętrza mózgu, by dowiedzieć się:

 

  • jak myśli i co czuje mózg,
  • dlaczego popada w depresję i uzależnienia,
  • do czego potrzebuje słuchu,
  • czy pamięć jest mu niezbędna i jak ją usprawnić,
  • jak poznaje otaczający nas świat,
  • dlaczego choruje,
  • i czy bardzo się rożni od mózgu innych zwierząt,

 

Dowiemy się także, czy osoby dwujęzyczne mają inne mózgi i w jaki sposób mózg ulega manipulacjom i pułapkom myślowym zakładanym przez sprzedawców.

 

Wykłady będą odbywały się w Ośrodku Nauki Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu przy ul. H. Wieniawskiego 17/19, od godziny 17.00, a koncert w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego przy ul. Św. Marcin 87.

 

Organizatorami wydarzenia są Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Poznanskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

 

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć tutaj.

 

Transmisję z poszczególnych wykładów przeprowadzi PCSS z wykorzystaniem Platformy naukowej interaktywnej telewizji HD w sieci PIONIER.

 

Link do transmisji "na żywo"

 

 

Agnieszka Wylegała