Wiadomości

W najbliższy weekend 16 i 17 marca br. odbędzie się czwarta edycja targów „Aktywni 50+”. Podczas wystawy PCSS zaprezentuje dwa projekty z zakresu najlepszych praktyk zastosowania technologii teleinformatycznych dla wspierania seniorów – HELPS oraz SILHOUETTE. Targi odbędą się w pawilonie nr 3 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

"Aktywni 50+" to impreza cykliczna stworzona z myślą o osobach po 50. roku życia i starszych. Pierwszą edycję zorganizowano w 2010 roku. We wszystkich edycjach wzięło udział już niemal 10 tysięcy zwiedzających.

 

Targi są przestrzenią, w której osoby dojrzałe mogą zapoznać się z szeroką gamą artykułów oferowanych przez firmy komercyjne oraz organizacje pozarządowe, zadbać o zdrowie i urodę, a także zapoznać się z nowymi technologiami. Warto zauważyć, że produkty age-friendly zajmują coraz ważniejsze miejsce w ofercie wielu firm i przedstawicieli trzeciego sektora.

 

Podczas imprezy PCSS zaprezentuje dwa projekty z zakresu najlepszych praktyk zastosowania technologii teleinformatycznych dla wspierania seniorów HELPS i SILHOUETTE.

 

Projekt HELPS ma za zadanie promocję strategii rozwoju i praktyk podnoszących jakość życia osób starszych i niepełnosprawnych w miastach Środkowej Europy. W szczególności projekt rozwija i konsoliduje innowacyjne praktyki z zakresu mieszkalnictwa i opieki dla osób potrzebujących wsparcia. W ramach projektu przeprowadzanych jest 8 działań pilotowych w 8 uczestniczących w programie krajach.


Cele pilotowego działania w Wielkopolsce realizowanego przez Poznańskie Centrum Superkomuterowo-Sieciowe:
•  Uruchomienie pilotowego środowiska wspomagania życia otoczeniem (ang. Ambinet Assisted Livibng),
• Adaptacja i uruchomienie prototypów kilku wybranych usług wspomagania seniorów i osób niepełnosprawnych za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych,
• Utworzenie synergii poprzez współpracę z lokalnymi interesariuszami: władzami i instytucjami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i reprezentantami środowisk końcowych beneficjentów.

 

Projekt Silhouette ma natomiast na celu identyfikację i współdzielenie praktyk, wiedzy i narzędzi ułatwiających szerokie zastosowanie opartych o technologie teleinformatyczne rozwiązań umożliwiających aktywny, zdrowy i społeczny tryb życia osób starszych. W szczególności projekt skupia się na bezpieczeństwie zdrowotnym, nowoczesnej komunikacji i wsparciu poza domem. Szczegółowe cele projektu to:

 

• porównanie potrzeb i ról seniorów w lokalnych społecznościach we wszystkich regionach uczestniczących w programie Creator,
• ocena efektów zastosowania rozwiązań opartych o technologie informacyjno-komunikacyjne, wspierających potrzeby seniorów,
• przeprowadzenie pilotowego transferu wybranych usług i produktów,
• definicja wspólnych rekomendacji dla regionalnych strategii rozwoju w obszarze wsparcia potrzeb osób starszych w oparciu o nowoczesne technologie.

 

Szczególnie gorąco zapraszamy w sobotę (16 marca) pod scenę główną, gdzie o godzinie 14:15 zaplanowana jest prezentacja "Teleinformatyka dla seniorów – projekt SILHOUETTE".

 

Szczegółowy program Targów dostępny jest tutaj.

Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
HELPS