Wiadomości

W maju 2013 r., przy okazji konferencji FIA w Dublinie, odbył się nietypowy koncert, współorganizowany m.in. przez PCSS w ramach projektu VISIONAIR. Muzycy rozproszeni po całej Europie mieli możliwość wspólnego koncertowania, a efekt ich starań można było usłyszeć i zobaczyć na żywo na stoisku konferencyjnym w Dublinie oraz w sali 4K w PCSS.

W pokazie brali udział artyści znajdujący się w Trento (Włochy), Barcelonie (Hiszpania) Dublinie (Irlandia) i Kortrijk (Belgia). PCSS zapewniał obsługę techniczną w tej ostatniej lokalizacji, jak również otrzymywał transmisję z koncertu na żywo do Poznania z jakością 4K. Ze względu na duże odległości i opóźnienie przy transmisji dźwięku i obrazu materiał tworzony był etapowo: w kolejnych lokalizacjach muzycy dołączali się do poprzedników i całość była przesyłana dalej.

                                      

Pokaz poprzedziło wiele prób, a niecodzienny charakter wydarzenia wymagał wzmożonego wysiłku zarówno muzyków, jak i obsługi technicznej. Jednak końcowy efekt był niezwykle satysfakcjonujący – mimo rzeczywistego oddalenia muzycy i widownia mieli wrażenie, jakby wszyscy znajdowali się w kameralnej sali koncertowej.

 

Eksperyment był możliwy dzięki projektowi VISIONAIR, który oferuje naukowcom z Europy możliwości skorzystania z zaawansowanej infrastruktury wizualizacyjnej. W demonstracji przy okazji konferencji FIA2013 swoich urządzeń i wsparcia udzieliło dwóch członków konsorcjum VISIONAIR: I2CAT z Hiszpanii i PCSS.

 

Szymon Malewski, PCSS

 

Powiązane projekty:
4K Video