Wiadomości

20 maja 2014 roku odbyła się dziewiąta światowa wideokonferencja z operacji otolaryngologicznych, zorganizowana przez międzynarodową fundację LION. Istotą przedsięwzięcia jest jednoczesna interaktywna transmisja "na żywo" ze stołów operacyjnych z różnych części świata. W przedsięwzięciu, jak co roku, wzięła udział Katedra i Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wspierana przez PCSS.

W ramach 9. Światowego Dnia Chirurgii Live w zakresie otologii i laryngologii poznańska Klinika pokazała operację leczenia otosklerozy oraz operację wszczepienia implantu ślimakowego hybrydowego. Operacje przeprowadził kierownik jednostki - prof. dr hab. med. Witold Szyfter.

Wsparcia technicznego udzieliło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które tradycyjnie dostarczało kamery, sprzęt audio, urządzenia wideokonferencyjne HD oraz udostępniło dedykowane łącze do szerokopasmowej sieci optycznej PIONIER. Ze względu na kluczowe znaczenie jakości obrazu w trakcie operacji medycznych, sygnał wideo transmitowany był w rozdzielczości High Definition (HD).

Relacje z wydarzenia można zobaczyć w:
- Teleexpress – TVP 1
- Teleskop – TVP Poznań

Piotr Pawałowski

Powiązane projekty:
Transmisje ORL