Wiadomości

Oficjalnie, już od dzisiaj, można testować aplikacje mobilne zrealizowane w ramach e-podręcznikowego projektu. E-podręczniki LITE, aplikacja - a właściwie zestaw aplikacji na trzy wiodące systemy operacyjne urządzeń mobilnych już od poniedziałku, 2 czerwca 2014 roku, można bezpłatnie pobrać i testować na swoich urządzeniach.

Natywne aplikacje na Androida, Windows i iOS powstały jako narzędzia wspomagające pracę z serwisem internetowym www.epodreczniki.pl, tworzonym i administrowanym przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (IChB PAN PCSS), udostępniającym e-podręczniki oraz uzupełniające zasoby metodyczne i dydaktyczne tworzone w ramach projektu "e-podręczniki do kształcenia ogólnego" - projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Najważniejszą cechą takiego rozwiązania, która odróżnia powstałe oprogramowanie od korzystania z serwisu "www.epodreczniki.pl" w mobilnych przeglądarkach jest umożliwienie pracy z zasobami e-podręczników w sposób nie wymagający stałego dostępu do Internetu na urządzeniach mobilnych.

Główne funkcje aplikacji to:
- wyświetlanie aktualnej listy podręczników;
- wyświetlanie szczegółowych informacji na temat podręczników;
- pobieranie i zapisywanie podręczników w pamięci urządzenia mobilnego;
- zarządzanie podręcznikami (usuwanie, uaktualnianie);
- wyświetlanie treści pobranych podręczników na urządzeniu mobilnym.

Zanim więc do testowych rozdziałów podręczników do matematyki, na kolejnych odsłonach pod koniec czerwca dołączą kolejne, z języka polskiego, historii, informatyki, biologii czy geografii - warto samemu sprawdzić, jak elektroniczne podręczniki można będzie wykorzystywać na własnym smartfonie czy tablecie. Wystarczy wejść do sklepów Google Play, Windows Store czy iTunes, wyszukać aplikację "E-podręczniki LITE", pobrać za darmo i... korzystać!

Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
E-podręczniki