Wiadomości

W ramach cyklu konferencji i warsztatów DeLab Uniwersytetu Warszawskiego "Humanistyka cyfrowa - projekty, ludzie, teoria" Marcin Werla (PCSS) wygłosił wykład "Biblioteki cyfrowe w sieci PIONIER".

Referat Marcina Werli wygłoszony został w ramach wykładu gościnnego na Uniwersytecie Warszawskim Wioletty Miśkiewicz we współpracy z DELab UW.

Wykład kierownika Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w PCSS dotyczył Bibliotek cyfrowych w sieci PIONIER.

Od uruchomienia Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej minęło już ponad 12 lat, w czasie których powstało w całym kraju kilkadziesiąt podobnych inicjatyw. Federacja Bibliotek Cyfrowych zaczyna swoje działanie w 2007 roku dając do 80 000 obiektów dziedzictwa kulturowego. Obecnie umożliwia przeszukiwanie opisów ponad 2 milionów obiektów, a Polska jest ósmym pod względem liczby obiektów dostawcą danych do portalu Europeana.eu.

W swoim referacie Marcin Werla przedstawił obecny stan sieci polskich bibliotek cyfrowych, z uwzględnieniem wybranych doświadczeń z ich rozwoju. Zarysował także plany rozwoju systemów informatycznych utrzymywanych przez Dział Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS, w kontekście ich wykorzystania na potrzeby humanistyki cyfrowej.

Agnieszka Wylegała

Powiązane projekty:
dLibra, EuropeanaLocal