PCSS uruchamia Poznan Internet Innovation Hub

PCSS uruchamia Poznan Internet Innovation Hub

PCSS uruchamia Poznan Internet Innovation Hub (PIIH), czyli pierwszy w Polsce technologiczno-biznesowy węzeł dostępu do infrastruktury i aplikacji FIWARE. Dzięki temu Poznań dołączył do sieci partnerów EIT ICT Labs, zlokalizowanych w takich miastach, jak Helsinki, Berlin, Paryż, Eindhoven, Trydent, Sztokholm czy Londyn.

Wizja rozwoju Poznan Internet Innovation Hub (PIIH) przewiduje uruchomienie w oparciu o FIWARE oraz własne laboratoria PCSS szeregu usług, ułatwiających korzystanie z samej infrastruktury obliczeniowo-sieciowej, jak i skojarzonych z nią narzędzi wspomagających, czyli tzw. generic enablers (ogólne narzędzia wspomagające) oraz specific enablers (specjalizowane narzędzia wspomagające).

Platforma technologiczna FIWARE jest uniwersalnym środowiskiem do tworzenia usług i aplikacji niezależnie od zasobów sprzętowych, którą Komisja Europejska buduje w partnerstwie z wiodącymi firmami w Europie w ramach programu Future Internet Public-Private Partnership (FI-PPP). Obecnie, program FI-PPP wchodzi w fazę wsparcia pierwszych projektów, realizowanych przez małe i średnie firmy oraz indywidualnych innowatorów z całej Europy. Projekty te uzyskają dofinansowanie w ramach 16 konkursów przeprowadzonych na przełomie 2014/2015 r. na szczeblu europejskim i dzięki pozyskanym środkom mają tworzyć aplikacje internetowe z wykorzystaniem infrastruktury FIWARE w różnych obszarach tematycznych (m.in. Zdrowie, Energia, Internet rzeczy, Smart Cities). Zakłada się, że w całej UE uzyska wsparcie ok. 1300 takich projektów.

W związku z uruchomieniem węzła PIIH, PCSS będzie mógł oddziaływać w nowych obszarach zastosowań zaawansowanych technologii ICT.

W szczególności PCSS oferuje usługi w ramach:

  • Centrum Kompetencji FIWARE
  • Centrum Kompetencji Open Source
  • Węzła otwartych danych
  • Regionalnego Ekosystemu Innowacji

TUTAJ można uruchomić własną instancję FIWARE oraz pobrać narzędzia/aplikacje wspomagające.

Helpdesk FIWARE (JIRA) prowadzony przez PCSS, przyjmuje zgłoszenia i pytania, dotyczące korzystania z FIWARE.

Zachęcamy także do udziału w konkursach na dofinansowanie rozwoju aplikacji, korzystających z FIWARE – OTWARTE KONKURSY A16.