Wiadomości

W ramach rozbudowy systemów obliczeniowych dostępnych dla użytkowników PCSS zainstalowano nowy klaster obliczeniowy o teoretycznej mocy obliczeniowej ponad 160 TFlops. Klaster wyposażony jest w najnowsze procesory firmy Intel z rodziny Haswell. 

W sumie dostarczono niemal 4000 rdzeni oraz ponad 13 TB pamięci operacyjnej. W chwili obecnej trwa integracja ze środowiskiem obliczeniowym PCSS, produkcyjnie klaster będzie udostępniony na początku maja jako część systemu Inula.

 

Unikalną cechą klastra jest fakt iż, w przeciwieństwie do tradycyjnych serwerów chłodzonych powietrzem, jest on bezpośrednio chłodzony wysokotemperaturową cieczą. Dzięki temu nie dość że zredukowano koszt eksploatacji maszyn to ciepło pochodzące z systemu chłodzenia posłuży do ogrzewania budynków CBPIO.

 

Tradycyjnie systemy komputerowe chłodzone są za pomocą powietrza, którego temperatura kontrolowana jest za pomocą energochłonnej infrastruktury chłodniczej. W przypadku nowej maszyny wykorzystujemy wymienniki zainstalowane bezpośrednio na procesorach oraz kościach pamięci. Przez te wymienniki przepływa ciecz (mieszanina glikolu i wody) chłodząc najbardziej gorące elementy serwera. W ten sposób odprowadzane jest 80% ciepła generowanego przez system. Ze względu na duże ciepło właściwe wody, temperatura procesora chłodzonego wodą o temperaturze 40C jest taka sama jak przy chłodzeniu powietrzem o temperaturze 20C. Dzięki temu redukujemy 10-20-krotnie ilość energii potrzebną do chłodzenia infrastruktury oraz mamy możliwość wykorzystania ciepła odpadowego.

 

Radosław Januszewski