Sony wyposaży PCSS w technologię IP do transmisji na żywo w standardzie 8K 3D

Sony wyposaży PCSS w technologię IP do transmisji na żywo w standardzie 8K 3D
Firma Sony wyposaży Laboratorium UHD Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w technologię IP służącą do transmisji na żywo w standardzie 8K 3D. Rozwiązania 8K 3D wzmocnią czołową pozycję Centrum wśród europejskich ośrodków badawczo-naukowych. Umożliwią one przesyłanie materiałów wideo o wysokiej jakości i rozdzielczości przez szybkie sieci charakteryzujące się niskimi opóźnieniami. Ułatwi to zdalną produkcję oraz współpracę naukowców, badaczy i artystów z Polski i Europy.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe od ponad 10 lat specjalizuje się w tematyce multimediów sieciowych, rozwiązań do strumieniowej transmisji audio-wideo oraz platform do komunikacji w czasie rzeczywistym. Od 2008 roku w PCSS działa Laboratorium UHD. Umożliwia ono tworzenie i postprodukcję treści 4K 3D oraz ich strumieniową transmisję — także na żywo — poprzez sieci optyczne. Laboratorium pomaga w spełnieniu rosnących potrzeb polskiego i europejskiego środowiska akademicko-naukowego, które w ramach prowadzonych badań może korzystać ze strumieniowej transmisji na żywo przez sieć oraz z pojemnych systemów archiwizacji multimediów. W tym celu placówka rozwija cyfrowe repozytoria materiałów wideo o wysokiej rozdzielczości, testuje sieci pod kątem transmisji w standardzie 4K i 4K 3D oraz stymuluje wykorzystanie nowych protokołów sieciowych.

Po obejrzeniu zorganizowanej przez Sony na targach IBC 2014 pokazowej transmisji 4K na żywo z wykorzystaniem protokołu IP przedstawiciele PCSS zaproponowali Sony udział w modernizacji swojego węzła 4K 3D i wdrożenia w nim technologii 8K 3D 60p.

We wrześniu 2015 r. rozpoczną się prace nad rozszerzeniem Laboratorium UHD w PCSS o technologię 8K 3D. Nowe laboratorium będzie platformą do testowania i rozwijania technologii oraz kodeków 8K. W ramach tego projektu wdrożony zostanie system IP do transmisji na żywo skompresowanego obrazu przez łącze sieciowe 10/40/100 Gb/s, jak również system do pozyskiwania treści 8K 3D złożony z czterech kamer Sony F65 połączonych w zestawy stereoskopiczne. Instalacja obejmie również szereg rozwiązań opartych na interfejsie Networked Media Interface, który posłuży do transmisji materiałów 4K/3D przez łącze IP. Wykorzystane zostaną między innymi moduły przetwarzania sygnału SDI-IP NXL-FR318, karty konwertera SDI-IP NXLK-IP40F oraz oprogramowanie IP Live System Manager.

Kamery 4K/8K F65 firmy Sony są wyposażone w 20-megapikselowy przetwornik obrazu 8K CMOS. Konfiguracja kamer wraz rekorderami RAW AXS-R5 oraz torami kamerowymi z interfejsem BPU-8000 umożliwia zarówno zapis, jak i transmisję w technologii 8K Ich połączenie z technologią Sony Networked Media Interface umożliwi wykorzystanie łączy IP do transmisji wysokiej jakości materiałów wideo na duże odległości. Pozwoli to na organizację transmisji na żywo z zawodów sportowych, konferencji badawczo-naukowych czy imprez kulturalnych.

„Wdrażając w laboratorium PCSS technologię IP do transmisji na żywo w standardzie 8K 3D, firma Sony demonstruje swój potencjał technologiczny, który przewyższa oczekiwania klientów z szerokiego wachlarza środowisk” — mówi Hiroshi Yamauchi, starszy menedżer ds. nowych technologii i rozwoju działalności w Europie w Sony Professional Solutions Europe. „Laboratorium PCSS będzie więc jeszcze lepiej pełniło rolę katalizatora innowacji, umożliwiając polskim środowiskom akademickim i naukowym współpracę w czasie rzeczywistym z innymi ośrodkami w Polsce i w Europie z wykorzystaniem wyjątkowo szczegółowego obrazu 8K/3D”.

„O wyborze firmy Sony na dostawcę rozwiązań dla PCSS zdecydowała jej zdolność do spełnienia w ramach jednego rozwiązania naszych dwóch podstawowych wymagań: rozdzielczości 8K i strumieniowej transmisji IP” — mówi Maciej Głowiak, kierownik Działu Nowych Mediów w PCSS. „Technologia Sony pomaga PCSS wcielać ideę „Przenoś dane, nie ludzi” przy tworzeniu treści o wysokiej rozdzielczości. Zapewnia niepowtarzalne możliwości efektywnej i niezawodnej zdalnej produkcji i współpracy w jakości 8K.”

Prace nad wyposażeniem nowego laboratorium PCSS zostaną ukończone w październiku 2015 r. Więcej informacji o rozwiązaniach Sony można znaleźć pod adresem pro.sony.eu.