Zarządzanie danymi biomedycznymi ratunkiem dla chorych na jaskrę

Zarządzanie danymi biomedycznymi ratunkiem dla chorych na jaskrę

W PCSS powstaje platforma, do zbierania i zarządzania danymi biomedycznymi, która ma umożliwiać analizę danych w pod kątem tworzenia narzędzia diagnostycznego. Już wkrótce platforma może być niezwykle pomocna w leczeniu chorych na jaskrę.

Jaskra to postępujący zanik nerwu wzrokowego. Za rozwój choroby odpowiada podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Nie wynaleziono dotychczas metody na zapobieganie choroby lub całkowite jej zahamowanie. W tej chwili leczenie polega jedynie na spowolnieniu procesu degradacji nerwu. W zachorowaniach na jaskrę znaczenie mają czynniki związane z układem krążenia. Nie ma jednak zgodności jakie to czynniki i jak wielkie mają znaczenie.

Lekarz okulista – dr n. med. Robert Wasilewicz z Poznania prowadzi w tym zakresie nowatorskie badania, polegające na zbieraniu pomiarów ciśnienia w organizmie w sposób ciągły, 24 godziny na dobę. To pozwala na stworzenie kompletnego, unikalnego profilu pacjenta. Metoda oparta jest na szczegółowej analizie zebranych w ten sposób pomiarów i szukaniu zależności między ciśnieniem w samej gałce ocznej oraz ciśnieniem tętniczym.

Tutaj z pomocą medycynie przychodzi statystyka i informatyka. Dzięki, tworzonej przez PCSS platformie, wykorzystującej dane zebrane przez lekarza, możliwe jest zbudowanie modelu danych, który prowadzi do wytworzenia narzędzia diagnostycznego.

Aby to osiągnąć przeprowadzane są analizy statystyczne i profilowanie danych, w celu odnalezienia zależności, które mogłyby naprowadzić na odkrycie czynników powstawania jaskry. Ponadto wspólnie z Politechniką Poznańską prowadzone są prace nad znalezieniem modelu umożliwiającego diagnozowanie.

Prace nad platformą stanowią również doskonały poligon do badań nad zdefiniowaniem modelu pracy nad hipotezą badawczą, pomiędzy specjalistą w dziedzinie analizy danych, a ekspertem domenowym.