Wiadomości

Podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji „Cyfrowo Wykluczeni 2016” (20.04.2016 r.) zaprezentowano raport dotyczący dostępności stron internetowych najważniejszych polskich instytucji publicznych. Badaniu poddano ponad 100 największych publicznych serwisów internetowych, w tym 5 najważniejszych stron miejskich (Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań). Miejski Informator Multimedialny - poznan.pl, uzyskał najwyższą ocenę spośród miast, plasując się równocześnie w ścisłej czołówce przebadanych serwisów internetowych. Partnerem technologicznym serwisu jest PCSS.

Składający się z trzech etapów audyt został przeprowadzony przez fundację „Widzialni” - od lat zajmującą się propagowaniem tematyki dostępności stron internetowych i e-usług dla osób niepełnosprawnych oraz szkoleniem twórców i administratorów stron internetowych pod kątem dostępności.


Warto przypomnieć, że od maja 2015 r. wszystkie strony administracji publicznej powinny spełniać tzw. zalecenia WCAG 2.0 (specjalne wytyczne określające sposób tworzenia stron internetowych tak, aby publikowane na nich treści i materiały były w pełni dostępne dla wszystkich – w tym niepełnosprawnych – użytkowników Internetu). W Polsce odsetek stron spełniających te wymogi jest jednak nadal niewielki, dlatego tak ważne jest systematyczne wdrażanie rozwiązań internetowych przyjaznych dla wszystkich użytkowników i promowanie zagadnienia dostępności stron i usług internetowych.


Więcej informacji na temat raportu i dostępności można znaleźć TUTAJ.

 

Agnieszka Musialska

Powiązane projekty:
MIM Poznań