Podsumowanie 2016 roku

Podsumowanie 2016 roku

Kolejny rok za nami. Jaki był ten 2016? Co ważnego wydarzyło się podczas mijających 12 miesięcy? Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń 2016 roku w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.

Styczeń 2016

  • Inauguracja Centrum Innowacji PCSS-Huawei

22 stycznia 2016 r. w budynku Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego przy ul. Jana Pawła II 10, odbyła się uroczysta inauguracja Centrum Innowacji PCSS-Huawei. Jednym z punktów wydarzenia było oficjalne uruchomienie systemu komputerowego HPC „Orzeł/Eagle” o mocy obliczeniowej 1.4 PFlops, zajmującego wówczas 80. pozycję na liście TOP500 najszybszych systemów na świecie.

Centrum Innowacji PCSS-Huawei zostało powołane na mocy porozumienia podpisanego 23 listopada 2015 roku w Szanghaju w trakcie Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Powstawanie centrów współpracy jednostek B+R z partnerami technologicznymi jest priorytetem Unii Europejskiej w programie Horyzont 2020. Huawei jest wiodącym dostawcą rozwiązań technologii informacyjno-komunikacyjnych, którego urządzenia obliczeniowe, telekomunikacyjne i mobilne są dostarczane do ponad 170 krajów na świecie. Wybór przez taki koncern PCSS jako partnera w pracach badawczo-rozwojowych stanowi wyraz uznania dla dotychczasowych osiągnieć Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w zakresie najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Luty 2016

  • PCSS partnerem technologicznym spotkania „Płonące lasy”

20-21 lutego 2016 r. PCSS było partnerem technologicznym, zorganizowanego w Starym ZOO Poznań spotkania „Płonące lasy Indonezji”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na to, jak istotne znaczenie dla naszej planety mają te obszary leśne i jaką ogromną stratę w tym pożarze ponieśli wszyscy mieszkańcy Ziemi. Na potrzeby wydarzenia PCSS przygotował specjalną prezentację multimedialną.

Marzec 2016

  • PCSS na Gali „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”

2 marca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie, odbyła się uroczysta gala stanowiąca zwieńczenie II edycji konkursu „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”. Podczas gali zaprezentowano również projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością. Wśród zaproszonych wystawców znalazł się PCSS.

Kwiecień 2016

  • PCSS partnerem technologicznym wystawy stałej „Pokolenie 966” związanej z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski

15 kwietnia 2016 r. odbył się premierowy pokaz wystawy stałej zatytułowanej „Pokolenie 966 – świt wielkich przemian”, związanej z jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski. Ekspozycja znajdowała się w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Partnerem technologicznym przedsięwzięcia był PCSS.

Maj 2016

  • Spotkanie NREN-ów Europy Wschodniej w PCSS

4-6 maja 2016 r. w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, siedzibie PCSS, odbyło się spotkanie przedstawicieli NREN-ów (National Research and Education Network) Europy Wschodniej w ramach projektu Eastern Partnership Connect. Podczas wizyty zaplanowano m.in. seminarium oraz zwiedzanie laboratoriów Future ICT i CBPIO.

Czerwiec 2016

  • Nagroda Kryształowej Brukselki 2016 w kategorii instytucje badawcze

2 czerwca 2016 r. podczas uroczystej gali wręczono nagrody Kryształowej Brukselki. IChB PAN PCSS uznane zostało za najlepszą w Polsce instytucję realizującą europejskie projekty badawcze. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE przyznał PCSS nagrodę Kryształowej Brukselki. To już trzecie wyróżnienie – po 2004 i 2010 roku – w tej prestiżowej nagrodzie.

  • Dni zbiórki i cyfryzacji Europeana 1914-1918

3 i 4 czerwca 2016 r. odbyły się dni zbiórki i cyfryzacji. Po 100 latach od I wojny światowej projekt Europeana 1914-1918 udostępniła w internetowym archiwum rodzinne pamiątki zebrane na terenie całej Europy. W ramach tego projektu w Poznaniu odbyło się dwudniowa akcja cyfryzacji pamiątek. Zdigitalizowane podczas jej trwania przedmioty i zarejestrowane historie zostały upublicznione na portalu www.europeana1914-1918.eu. Zbiórka i cyfryzacja przyniesionych przez mieszkańców Poznania pamiątek odbyła się w CBPIO.

  • PCSS partnerem technologicznym TNC’16

12-16 czerwca 2016 r. odbywała się w Pradze największa międzynarodowa konferencja europejskich sieci naukowo-akademickich TNC16 The Networking Conference. PCSS, partner technologiczny TNC’16, zaprezentował najnowsze osiągnięcia w zakresie swoich projektów badawczych. Wydarzeniu towarzyszyły także kamery PlatonTV, wszystkie sesje były transmitowane on-line.

  • Konferencja Użytkowników KDM

27 i 28 czerwca 2016 roku w CBPIO odbyła się Konferencja Użytkowników Komputerów Dużej Mocy – KDM 2016 pod tytułem: „W kierunku obliczeń Exaskalowych”.Prof. Jan Węglarz Honorowym Obywatelem Miasta Poznania.

  • Prof. Jan Węglarz Honorowym Obywatelem Miasta Poznania

Podczas Uroczystej Sesji Rady Stołecznego Miasta Poznania odbywającej się zawsze 29 czerwca, w dniu Patronów Poznania – Świętych Piotra i Pawła, wręczane są honorowe tytuły i nagrody. Tegoroczny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymał prof. zw. dr. hab. inż. Jan Węglarz – współzałożyciel i dyrektor PCSS.

Lipiec 2016

  • PCSS na Konferencji EURO 2016

W dniach 3-6 lipca 2016 w Poznaniu, po raz pierwszy w Polsce, odbyła się 28. edycja konferencji EURO (European Conference on Operational Research). To największe w Europie wydarzenie, dotyczące badań operacyjnych. Partnerem technologicznym konferencji, odpowiedzialnym m.in. za transmisję online, był PCSS.

Sierpień 2016

  • PCSS stworzył repozytorium „Zapisy terroru” w oparciu o oprogramowanie dLibra

4 sierpnia 2016 r. uruchomione zostało repozytorium Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – zapisyterroru.pl. Portal, na którym znaleźć można m.in. przejmujące zeznania Polaków, składane po zakończeniu II wojny światowej, został stworzony przez PCSS na bazie oprogramowania dLibra.

Wrzesień 2016

  • Wyróżnienie dla PCSS podczas konferencji Huawei Connect 2016

Na dorocznej międzynarodowej konferencji Huawei Connect 2016 wręczona została nagroda dla PCSS za wybitne osiągnięcia we współpracy naukowo-badawczej z firmą Huawei. Nagrodę wręczono podczas wieczornego spotkania krajów Europy Środkowej i Północnej.

  • Otwarcie FutureLab – Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości PCSS

Na mapie Poznania powstała kolejna, sygnowana logiem PCSS instytucja, dzięki której poznański ekosystem innowacji jeszcze mocniej zarysuje swój badawczy, a jednocześnie prospołeczny wymiar. Dzięki FutureLab poznańscy innowatorzy staną się bardziej aktywni w relacjach z polskimi i zagranicznymi firmami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi. W przestrzeniach FutureLab przy ul. Zwierzynieckiej 20 planowane jest organizowanie ponad 100 wydarzeń rocznie.

  • Noc Naukowców 2016 w FutureLab

Tradycyjnie, w ostatni piątek września, w tym roku 30.09. odbyła się Noc Naukowców. W tym roku, po raz pierwszy w historii, zaprosiliśmy mieszkańców Wielkopolski do przestrzeni FutureLab – nowo otwartej Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości PCSS przy ulicy Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu.

Październik 2016

  • DARIAH-PL 2016: „Inspiracje-Innowacje-Człowiek”

8 i 9 listopada 2016 r. odbywała się w Poznaniu III Konferencja DARIAH-PL. Podtytuł tegorocznej edycji „Inspiracje–Innowacje–Człowiek” podkreśla główny nurt, wokół którego skupiały się zagadnienia konferencyjnych prezentacji i dyskusji, ukierunkowany na praktyczne przykłady jakościowych zmian w metodach prowadzenia badań naukowych zainspirowanych technologiami cyfrowymi.

  • Wdrożenie infrastruktury pomiarowej perfSONAR w Sieci PIONIER

W październiku 2016 r. wdrożono infrastrukturę pomiarową perfSONAR w Sieci PIONIER. System wykorzystuje serwery pomiarowe zainstalowane w węzłach szkieletowych Sieci PIONIER, na których uruchomiono instancje systemu pomiarowego perfSONAR. Które jest rozwiązaniem pozwalającym systemowo obserwować parametry wydajności sieci – to architektura pomiarowa oferująca jednolity i bezpieczny dostęp do narzędzi i danych pomiarowych.

  • Nagroda dla PCSS za najlepszy projekt 2016 od Huawei

Podczas pierwszej polskiej edycji Konferencji HUAWEI CONNECT 2016 (24-25.10.2016 r., Serock), współorganizowanej z firmą Intel, PCSS otrzymał nagrodę za najlepszy projekt 2016. Nagrody przyznano w kategorii administracja, biznes oraz nauka.

  • PCSS partnerem warsztatów Tu Europeana

26-27 października 2016 r. odbyły się w Poznaniu warsztaty Jak udostępniać on-line zbiory instytucji kultury? Warsztaty poświęcone były zasadom i dobrym praktykom dotyczącym udostępniania zasobów kultury w internecie, w szczególności na europejskiej platformie cyfrowej Europeana skierowane są do przedstawicieli instytucji oraz organizacji pozarządowych udostępniających on-line własne zbiory dziedzictwa kulturowego, przede wszystkich dla osób posiadających już praktyczne doświadczenie w tego typu działaniach.

Listopad 2016

  • ImmersiaTV: najlepsze demo technologiczne

Podczas Konferencji NEM Summit 2016, która odbywała się w Porto w dniach 23-25 listopada 2016 roku, demonstacja projektu ImmersiaTV otrzymała główną nagrodę.

  • 2nd European Laryngological Live Surgery Broadcast na żywo z Poznania

30 listopada 2016 r. odbyła się druga edycja Europejskiej Sesji Internetowej „Chirurgia Laryngologiczna LIVE. Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy European Laryngological Society (ELS), Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS). Celem sesji było pokazanie najnowszych metod operacyjnych stosowanych przez chirurgów z czołowych europejskich klinik laryngologicznych. Aktywny udział w wydarzeniu wezmą szpitale z Genui, Barcelony, Marsylii, Luksemburga, Giessen, Leiden, Essen, Cagliari oraz Poznania.

Grudzień 2016

  • Konferencja i warsztaty Edukacja w Laboratorium Szkoły Przyszłości

Konferencja i warsztaty Edukacja w Laboratorium Szkoły Przyszłości 9 grudnia 2016 roku w Przestrzeni Innowacyjnej Edukacji PCSS (ul. Zwierzyniecka 20 w Poznaniu) odbyła się konferencja i warsztaty Edukacja w Laboratorium Szkoły Przyszłości.

  • PCSS: Atmosfera dla Poznania

Specjaliści z Wydziału Ochrony Środowiska, przy współpracy z Działem Usług Internetu Przyszłosci PCSS, stworzyli „Atmosferę dla Poznania” – autorską usługę internetową prezentującą aktualizowane na bieżąco informacje na temat stanu powietrza w Poznaniu. To pierwsza taka usługa w Polsce.

  • PlatonTV finalistą konkursu Popularyzator Nauki 2016

15 grudnia 2016 r. Podczas gali konkursu Popularyzator Nauki w Polsce, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, PlatonTV znalazł się w zaszczytnym gronie piętnastu finalistów. W tym roku konkurs zorganizowano już po raz dwunasty.