Wiadomości

Nieco ponad rok temu, przy okazji inauguracji Centrum Innowacji PCSS-Huawei, został oddany do użytku system komputerowy HPC "Orzeł/Eagle".  Serwer ten został wyposażony w najbardziej efektywny system bezpośredniego chłodzenia cieczą. Projektując system ogrzewania kompleksu Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego wykonano połączenie pomiędzy budynkiem biurowo-laboratoryjnym, a systemem chłodzenia technologicznego centrum obliczeniowego BST w którym znajduje się Orzeł.

W związku z tym, że tegoroczna zima jest już na półmetku, a dodatkowo zdarzało się sporo mroźnych dni, można posumować aktualną wydajność systemu odzysku ciepła z Budynku Sal Technologicznych CBPIO oraz serwera Orzeł/Eagle. Pomiary zebrane w systemie zarządzania budynkiem pokazują, że odzysk energii w sezonie 2016/17 wynosi obecnie 600 GJ, co odpowiada 166 tys kWh energii, którą trzeba by dostarczyć do węzła cieplnego biurowca. Szacuje się, że zaoszczędzona energia odpowiada również za zmniejszenie lokalnej emisji o 15 ton CO2.

 

Przypomnijmy, że tradycyjnie systemy komputerowe chłodzone są za pomocą powietrza, którego temperatura kontrolowana jest za pomocą energochłonnej infrastruktury chłodniczej. W przypadku maszyny Orzeł/Eagle wykorzystywane są wymienniki zainstalowane bezpośrednio na procesorach oraz kościach pamięci. Przez te wymienniki przepływa ciecz (mieszanina glikolu i wody) chłodząc najbardziej gorące elementy serwera. W ten sposób odprowadzane jest 80% ciepła generowanego przez system. Ze względu na duże ciepło właściwe wody, temperatura procesora chłodzonego wodą o temperaturze 40C jest taka sama jak przy chłodzeniu powietrzem o temperaturze 20C. Dzięki temu redukowana jest ilość energii potrzebna do chłodzenia infrastruktury, a średnia wartość współczynnika PUE na przestrzeni roku wynosi 1,33.

 

Więcej informacji o Centrum Innowacji PCSS-Huawei można znaleźć TUTAJ.

Agnieszka Wylegała