Wiadomości

Zespół badawczy IBM w Zurychu rozpoczął projekt opracowania metodologii szacowania wydajności, zużycia energii i kosztów systemów exaskalowych. Projekt nazywa się Algorytmy i Maszyny (A&M) i jest częścią DOME, wspólnego programu z Holenderskim Instytutem Radioastronomii (ASTRON). W ramach wsparcia projektu PCSS umożliwił dostęp do superkomputera Orzeł/Eagle.

Głównym celem tej współpracy jest rozwijanie technologii wspierających Square Kilometre Array (SKA), największego na świecie radioteleskopu, który jest obecnie budowany.

Aby zweryfikować analityczne szacunki wydajności, zespół A&M potrzebuje dostępu do systemów oferujących różne topologie sieciowe (np. fat-tree czy dragon fly). Zespół skontaktował się z federacją EGI w celu uzyskania dostępu do takich systemów. EGI zidentyfikował Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) w Polsce jako dostawcę takiego środowiska i współpraca ruszyła bezzwłocznie. PCSS umożliwił dostęp do superkomputera o wydajności 1,4 PFlops mocy obliczeniowych o nazwie Orzeł.

 

Przeczytaj pełną treść artykułu.

Wojciech Bohdanowicz