Wiadomości

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki na stałę wpisał się w krajobraz imprez popularno-naukowych w naszym mieście. W wydarzeniu, już po raz kolejny, udział weźmie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. 24 kwietnia, wraz z Oddziałem Polskiej Akademi Nauk w Poznaniu, zapraszamy na przygotowane specjalnie na tę okazję stoiska.

Festiwal jest wspólną inicjatywą placówek akademickich i naukowych, której patronuje Kolegium Rektorów Miasta Poznania. Nową ideą Festiwali jest prezentacja placówek naukowych poprzez stoiska interaktywne, które cieszą się największym powodzeniem. Cztery ostatnie edycje PFNiSz zawierały 54 imprezy zorganizowane przez poznański Oddział PAN, wśród których były wykłady, stoiska interaktywne, zajęcia plastyczne, konkursy i pokazy.

 

W tym roku atrakcji również nie zabraknie.

 

PCSS zaprasza Państwa 24 kwietnia od godziny 10.00 do godz. 15.00 na stoiska interaktywne:

 

  • Telewizja w wirtualnej rzeczywistości
    Czy oglądając film telewizyjny lub transmisję z zawodów sportowych nie mieliście ochoty odwrócić głowy i zobaczyć, co dzieje się w tym samym momencie z innej strony planu filmowego? Naukowcy z PCSS wraz z partnerami zagranicznymi pracują nad rozwiązaniem tego problemu w ramach projektu Immersia TV. Umożliwi on oglądanie immersyjnej telewizji przyszłości, gdzie główny widok telewizyjny zostaje uzupełniony dodatkowymi strumieniami wideo dookólnego, przy użyciu nowoczesnych kamer 360 stopni. Wycinek takiej perspektywy można oglądać na tablecie. Najpełniej jednak wideo dookólne można eksplorować przy użyciu okularów do wirtualnej rzeczywistości, co daje wrażenie prawdziwej obecności na planie filmowym.

 

  • Edukacja przyszłości w dzisiejszej szkole
    A gdyby lekcje w szkole były fabularyzowanymi grami, podczas których uczniowie realizują różne misje takie jak: eksploracja nieznanej planety, pobranie próbek z Marsa albo przeprowadzenie badań w podwodnej jaskini w wirtualnym batyskafie, zbudowanie radaru, zaprojektowanie inteligentnego domu czy systemu zarządzania ruchem drogowym? Laboratorium Szkoły Przyszłości PCSS działający w zespole otwartych laboratoriów FutureLab w Poznaniu przy ul. Zwierzyniecka 20 zaprasza Państwa do udziału w warsztatach, które pozwolą zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, wziąć udział w lekcji z zakresu algorytmiki i elektroniki z wykorzystaniem inteligentnych kloców, urządzeń Internetu Rzeczy i nowoczesnych interfejsów.


Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Ośrodku Nauki PAN w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 17/19.

 

Agnieszka Musialska