Wiadomości

19 czerwca 2017 roku, na „47. Kongresie Naukowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego” w Katowicach, PCSS prezentować będzie pionierskie rozwiązanie do zdalnej współpracy lekarzy, realizując transmisję z czterech sal operacyjnych równocześnie.

Podczas kilkugodzinnej sesji chirurgii na żywo, z salą konferencyjną w Katowicach połączą się trzy sale operacyjne z Krakowa i jedna z Torunia. Prezentowane zabiegi urologiczne wykonywane będą różnymi metodami: makroskopowo, endoskopowo, z wykorzystaniem robota Avicenna oraz robota da Vinci. W dniach 19-21 czerwca, na wspólnym stoisku z firmą medVC.eu sp. z o.o., pokazana zostanie platforma medVC, użyta do realizacji transmisji.

medVC jest interaktywną platformą zdalnej współpracy medycznej umożliwiającą komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym pomiędzy salami operacyjnymi, salami konferencyjnymi i gabinetami lekarskimi. medVC umożliwia przesyłanie wielu równoległych strumieni wideo w wysokiej rozdzielczości pochodzących z kamer, mikroskopów, endoskopów i innych urządzeń obrazowania medycznego. medVC pozwala na pozyskiwanie i wyświetlanie obrazu stereoskopowego (3D) pochodzącego z najnowszych endoskopów 3D (Storz, Olympus) oraz z robotów operacyjnych (da Vinci).

medVC powstało jako wynik prac B+R realizowanych przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w ramach projektów w programach Celtic, FP7, FIWARE oraz zostało z sukcesem skomercjalizowane. medVC jest już używane przez szpitale z Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Luksemburga i Hiszpanii.

Więcej na temat konferencji „47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego” można znaleźć TUTAJ.

 

Więcej na temat medVC.

 

 

Wojciech Bohdanowicz