Wiadomości

Od 19 do 21 czerwca w PCSS gościć będą międzynarodowe warsztaty dotyczące portali naukowych. Są to już dziewiąte warsztaty z cyklu IWSG (International Workshop on Science Gateways) i pierwsze, które odbywaja się W Polsce w Poznaniu.

Portale naukowe (Science Gateways) są zbiorami narzędzi, aplikacji oraz kolekcji danych wykorzystywanych w specyficznych dziedzinach przez zainteresowaną społeczność naukową oraz inżynierską. Umożliwiają one dostęp do rozproszonych zasobów obliczeniowych oraz składowania danych ułatwiając wykonywanie zaawansowanych obliczeń oraz przetwarzanie dużych ilośći danych cyfrowych. Ukrywają one przez użytkownikiem zaawansowaną technologię, aby umożliwić skupienie się użytkowników końcowych na konkretnym problemie bez wnikania w zawiłości technologiczne.


Celem warsztatów jest zebranie naukowców oraz badaczy z różnych dziedzin, aby omawiać problemy rozwoju tego typu rozwiązań i wspólnie poszukiwać najlepszych z nich. Uczestnicy mogą wymienić się doświadczeniami oraz przedstawić swoje osiągnięcia na tym polu.

 

Więcej na temat wydarzenia znaleźć można TUTAJ.

Agnieszka Musialska