Wiadomości

W dniach od 17 do 24 września 2017 r. odbędzie się IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in memoriam organizowany przez Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Wydarzenie transmitowane będzie na żywo w Internecie w ramach usługi naukowej interaktywnej telewizji HD Sieci PIONIER.

W konkursie udział biorą pianiści z Polski, Korei Południowej, Białorusi, Japonii, Chin, Rosji i Hiszpanii. Prezentować będą utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Ferenca Liszta, Claude'a Debussy"ego, Witolda Lutosławskiego i Fryderyka Chopina. Przewodniczącą jury jest córka patronki konkursu, pianistka i klawesynistka prof. Elżbieta Stefańska Łukowicz.

Grę pianistów oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Elżbiety Stefańskiej, wybitnej klawesynistki, córki Haliny Czerny-Stefańskiej. Konkurs jest trzyetapowy, a w przewidzianym regulaminem programie znajdują się najcelniejsze dzieła przeznaczone na fortepian solo.


Przypomnijmy, że konkurs powstał z inicjatywy poznańskiej Akademii Muzycznej, w której prof. Halina Czerny-Stefańska – sławna zwyciężczyni IV Konkursu Chopinowskiego (1949 r.) – pracowała w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, i jest wyrazem hołdu dla wielkiej artystki, wspaniałej kobiety i mecenasa polskiej sztuki, zwłaszcza muzyki Fryderyka Chopina, na całym świecie – od Paryża po Tokio i od Sztokholmu po Pretorię.


Koncerty odbywać się będą w Auli Novej przy placu Stefana Stuligrosza 1, 17-24 września.

 

Transmisja dostępna jest TUTAJ.

Agnieszka Musialska

Powiązane projekty:
Transmisje z wydarzeń