Wiadomości

Brainathon to niecodzienne wydarzenie, forma hackathonu, którego celem jest rozwinięcie technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI), mogącej mieć szerokie zastosowanie m.in. w terapii ciężkich zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, padaczka czy afazja. Już dziś zapraszamy do rejestracji na Brainathon, który odbędzie się 21 i 22 kwietnia 2018 r. w Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości - FutureLab (ul. Zwierzyniecka 20 w Poznaniu), stanowiącej część PCSS.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli 24 godziny na opracowanie jednego z wybranych projektów opartych o sterowanie urządzeniami za pomocą fal mózgowych (m.in. lampa, gra komputerowa, orteza). Pracę nad projektami będą wspierać doświadczeni naukowcy i inżynierowie od lat zajmujący się rozwojem technologii BCI.

 

 

Z technologią BCI ludzkość wiąże spore nadzieje. Dzięki niej zwiększymy swoje możliwości i przestaniemy czuć się zagrożeni przez „mądrzejszą” od nas sztuczną inteligencję, ale też pozbędziemy się wielu uciążliwych chorób o podłożu neurologicznym, jak chociażby Alzhaimer czy padaczka. To nie jest specjalnie odległa przyszłość, a żeby się o tym przekonać, nie trzeba wyjeżdżać do Doliny Krzemowej – wystarczy do Poznania. To właśnie tutaj, w drugiej połowie kwietnia, odbędzie się Brainathon – niecodzienny, podczas którego powstaną prototypy urządzeń sterowanych falami mózgowymi. Zapisy właśnie ruszyły!

Uczestnicy Brainathonu będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnego rodzaju przedmiotami (np. lampa, orteza, gra komputerowa czy robotyczna kula) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat - PCSS udostępnia uczestnikom przestrzenie FutureLab (ul. Zwierzyniecka 20 w Poznaniu) - oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz PCSS.

 
Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię, chęci do nauki i poprawiania świata. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony internetowej: http://www.br41n.io/Poznan-2018

Najlepsze projekty zostaną wyróżnione nagrodą pieniężną w wysokości 15 000 PLN, a przed ich twórcami otworzą się nowe możliwości zawodowe.

Organizatorem wydarzenia jest firma Neuro Device Group, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także firma g.tec, producent rozwiązań opartych na technologii BCI.


Pliki do pobrania:

Agnieszka Wylegała