Wiadomości

W kalendarzu imprez Wielkopolskie Targi Rolnicze zaliczane są do ważniejszych wydarzeń gromadzących profesjonalistów z branży rolniczej. Podczas tegorocznej edycji odbyła się prezentacja wykorzystania dronów w rolnictwie oraz pokazy aplikacji EPSU Mobilne. Demonstracje przygotował Dział Internetu Rzeczy PCSS.

Dwudniowe wydarzenie (9-10.06.2018), odbywające się w Sielinku koło Opalenicy, zorganizowane zostało przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Odwiedzający Wielkopolskie Targi Rolnicze mogli zapoznać się z bogatą ofertą środków do produkcji rolnej: maszynami, urządzeniami, nowoczesnymi technologiami m.in. odnoszącymi się do rolnictwa precyzyjnego, systemami wspomagania decyzji w zakresie integrowanej ochrony roślin (stosowanymi we współczesnym rolnictwie) oraz z dorobkiem podmiotów średniej i małej przedsiębiorczości.

 

Wśród licznych pokazów znalazły się prezentacje przygotowane w ramach realizacji operacji „Innowacje w rolnictwie z zakresu ICT”. Specjaliści z Działu Internetu Rzeczy PCSS wzneśli w powietrze drona DJI Matrice 100 z kamerą multispektralną, a także zademonstrowali w ramach operacji „Aplikacja doradcza EPSU – narzędzie wspierające innowacje i rozwój cyfrowy wielkopolskiej wsi”. Stoisko odwiedził m.in. wicemister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu z myślą o rolnikach z województwa wielkopolskiego, przy wsparciu specjalistów z PCSS, przygotował aplikację na smartfony i tablety o nazwie EPSU Mobilne.

Do tej pory pod nazwą EPSU, czyli Elektronicznej Platformy Świadczenia Usług, kryło się oprogramowanie udostępnione rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich za pośrednictwem strony internetowej. Dążąc do jak najszerszego zakresu świadczenia usług doradczych, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu podjął decyzję o stworzeniu aplikacji mobilnej. Dzięki aplikacji rolnik będzie miał dostęp do doradcy i bieżących informacji zawsze „pod ręką”, niezależnie gdzie się znajduje. Użytkownicy znajdą w aplikacji EPSU Mobilne pięć modułów: Doradca, ePorada, Meteo, Powiadomienia i Moje konto.

Moduł Doradca ułatwia dostęp do doradców i specjalistów. Rolnik w prosty i co najważniejsze szybki sposób uzyska dane kontaktowe do doradców Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Będzie mógł także stworzyć listę ulubionych doradców, a gdy doradca w danych dniu będzie nieobecny, aplikacja wskaże jego zastępcę. Za pośrednictwem modułu ePorada użytkownik będzie mógł zadawać doradcom i specjalistom pytania. Aplikacja powiadomi użytkownika, gdy doradca udzieli odpowiedzi.

Moduł Meteo zawiera wykaz stacji meteorologicznych działających na terenie Wielkopolski. Użytkownik będzie mógł wyszukać i dodać dowolną liczbę stacji, by na bieżąco śledzić odczytywane przez te stacje dane: temperaturę, wilgotność, prędkość wiatru, opad. Ponadto dla każdej stacji będzie wyświetlana prognoza, będzie można uzyskać dostęp do danych historycznych (nawet 3 lata wstecz), a także w wybranym przez użytkownika okresie obliczyć sumę opadów.

Moduł Powiadomienia, jak sama nazwa wskazuje, będzie zawiadamiać o otrzymanej odpowiedzi na zadane przez moduł ePorada pytanie i przekazywać ostrzeżenia pogodowe oraz ważne informacje i komunikaty.

 

foto.: http://wodr.poznan.pl

Agnieszka Wylegała