Światowy Kongres Informatyczny w Poznaniu

Światowy Kongres Informatyczny w Poznaniu
Po raz pierwszy w Polsce, w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej, gości Światowy Kongres Informatyczny (World Computer Congress). Wydarzenie (17-21.09.2018 r.) odbywa się w tej w tej części Europy po raz pierwszy od 20 lat. W sesji otwierającej wydarzenie uczestniczyli m.in. Prof. Jan Węglarz oraz dr inż. Maciej Stroiński.

Światowy Kongres Informatyczny (WCC) jest organizowany przez Międzynarodową Federację ds. Przetwarzania Informacji (IFIP – International Federation for Information Processing), utworzoną w 1969 r. pod auspicjami UNESCO.

Członkami IFIP są towarzystwa i akademie nauk z ponad 50 krajów. Łącznie IFIP skupia ponad 350 tys. informatyków, wśród nich wielu laureatów nagrody Turinga (informatycznego odpowiednika nagrody Nobla). Składa się z ponad 100 grup roboczych zorganizowanych w 13 komitetów technicznych.

Światowy Kongres Informatyczny WCC – jest głównym wydarzeniem federacji IFIP. WCC jest organizowany od 1959 r., co 2 lub 3 lata. Gospodarzem ostatnich Kongresów były: Kanada (2002), Francja (2004), Chile (2006), Włochy (2008), Australia (2010), Holandia (2012), Korea (2015). W Europie Centralnej i Wschodniej odbył się tylko 1 Kongres (na Węgrzech w 1998 roku). Zatem będzie to pierwszy Kongres IFIP w tej części Europy od 20 lat i jedyny w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat, ponieważ WCC za każdym razem odbywa się w innym mieście świata.

WCC odbywa się co 2 lub 3 lata, od 1959 roku. W każdej edycji kongresu uczestniczy od kilkuset do 2 tysięcy przedstawicieli nauki i przemysłu. Gospodarzem ostatnich WCC były: Kanada (2002), Francja (2004), Chile (2006), Włochy (2008), Australia (2010), Holandia (2012) i Korea (2015). W Europie Centralnej i Wschodniej odbył się tylko jedno takie wydarzenie (na Węgrzech w 1998 roku). WCC w Poznaniu będzie więc pierwszym kongresem IFIP w tej części Europy od 20 lat. Okazja do wzięcia udziału w wydarzeniu zbyt szybko się nie powtórzy. WCC za każdym razem odbywa się w innym mieście świata.

Temat przewodni tegorocznego WCC to Information Processing in an Increasingly Connected World: Opportunities and Threats. Główne tematy, jakie zostaną poruszone to m.in.: bezpieczeństwo i ochrona prywatności, analityka biznesowa i data science, technologie przetwarzania dużych i niejednorodnych wolumenów danych (Big Data), systemy informatyczne klasy enterprise i technologie baz danych, a także aspekty społeczne technologii informatycznych, badania i rozwój technologii informatycznych w przemyśle i nauce oraz rozwój informatyki w ujęciu historycznym. W programie znalazły się też np. międzynarodowy konkurs bezpieczeństwa cyfrowego – Capture the Flag czy sesje tematyczne poświęcone maszynie szyfrującej Enigma z pokazem jej działania.

Na uczestników kongresu czeka seria wykładów plenarnych, które wygłoszą światowej sławy eksperci, m.in.: sir Dermont Turing (bratanek Alana Turinga), prof. Wil van der Aalst – jeden z najczęściej cytowanych na świecie naukowców-informatyków, dr Jan Camenisch – ekspert w zakresie kryptografii i ochrony prywatności czy prof. Leslie Valiant – autor fundamentów teorii obliczeniowej, laureat Nagrody Turinga. Entuzjaści IT będą też mogli spotkać profesjonalistów wiodących firm na rynku globalnym (m.in., GSK, IBM, Intel, Microsoft, Roche, Beyond, Intel) oraz ekspertów IT z przemysłu i akademii z całego globu.

Więcej informacji o samym kongresie można znaleźć TUTAJ.