Wiadomości

5 stycznia 2019 roku zapraszamy na uroczystości związane z obchodami 100-lecia zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich. W ramach jubileuszowych wydarzeń, na poznańskim placu Wolności, odbędzie się Piknik Lotniczy, podczas którego PCSS zaprezentuje multimedialną wystawę edukacyjno-historyczną, a  dla najmłodszych zorganizuje interaktywne warsztaty.

W tym roku obchodzimy nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także setną rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Był to wyjątkowy wkład Wielkopolan w odzyskanie wolnej Polski. 27 grudnia 1918 roku Wielkopolanie chwycili za broń i po trwających 52 dni walkach doprowadzili do przyłączenia ziem wielkopolskich  do terytorium Rzeczypospolitej.

 

Podczas Powstania Wielkopolskiego 6 stycznia 1919 roku rozegrała się natomiast bitwa o wieś Ławica pod Poznaniem (obecnie w granicach Poznania), gdzie zlokalizowane było niemieckie lotnisko wojskowe. W wyniku bitwy w ręce Polaków trafił sprzęt wartości 200 milionów marek niemieckich, będący największym łupem wojennym w dziejach polskiego oręża.

 

Okazją do uczczenia wspomnianych wydarzeń będzie Piknik Lotniczy organizowany przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki, Dowództwo Garnizonu Poznań oraz Mobilną Jednostkę Dowodzenia Operacjami Powietrznymi. PCSS, będąc jednym z partnerów wydarzenia, zaprasza na interaktywną wystawę oraz multimedialne warsztaty w pięciu odsłonach, podczas których uczestnicy:

  • przekonają się, że modelarstwo jest ciekawą zabawą, a samodzielnie wykonane samoloty odbędą swoje pierwsze loty na specjalnie zaprojektowanym pasie startowym,
  • będą przygotowywać mini spadochrony i testować je w sytuacji bojowej,
  • wykonają wojskowe przypinki, które - jesteśmy przekonani - okażą się wyjątkowymi pamiątkami z tego dnia,
  • staną się nawigatorami, którzy dotrą do celu, jeśli rozkodują zaszyfrowaną wiadomość oraz sami będą nadawać wojskowe komunikaty,
  • odbędą podróż na Marsa, gdzie z pomocą robotów wykonają sekretną misję.
Agnieszka Wylegała